Cevap Yaz
22 Mayıs 2023, 15:58 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık

9.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ayrıca içerisinde İnsan ve Doğa konusunun bulunduğu 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 12-14-15 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 12-13-14-15. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık

9.Sınıf GÜN Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı 12-14-15. Sayfa Cevapları İnsan ve Doğa

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları GÜN Yayıncılık

Hazırlık Çalışmaları

1. Doğanın yaşamımıza, insanın da doğaya etkisiyle ilgili görüşlerinizi defterinize yazınız.
Cevap: İnsan yaşamının devam etmesinde doğanın etkisi çok fazladır. İnsanın barınma, beslenme, yaşama gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Olumsuz olarak ise iklim şartları, yer şekilleri gibi olumsuz olan yanlar da bulunmaktadır. İnsanın doğaya etkisi düzeni bozarak birçok canlının neslinin tükenmesine, doğal yapının bozulmasına, ormanların yok olması gibi sebepler bulunmaktadır. 

2. Coğrafya biliminin başlıca inceleme alanlarını araştırarak elde ettiğiniz bilgileri sınıfta paylaşınız.
Cevap: Beşeri Coğrafya; Nüfus Coğrafyası, Enerji Coğrafyası, Yerleşme Coğrafyası, Traım Coğrafyası, Ulaşım Coğrafyası, Turizm Coğrafyası, Sanayi Coğrafyası, Sağlık Coğrafyası. Fiziki Coğrafya; Klimatoloji, Jeomorfoloji, Hidrografya, Kartografya, Biyocoğrafya.


Etkinlik

Aşağıda görülen doğal ortamların yaşamınıza etkisini kısaca fotoğrafların altlarındaki noktalı yerlere yazınız.
Cevap:

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları GÜN Yayıncılık


Hava koşullarına göre yıl boyunca ne tür giysiler giyiyorsunuz? Yılın hangi döneminde hangi sebze ve meyveleri yiyorsunuz? Evlerinizin ne tür maddelerden yapıldığını söyleyiniz
Cevap: Yıl boyunca mevsim değiştiği için giydiklerimiz de değişiklik göstermektedir. Hava sıcakken ince rahat kıyafetleri tercih ederken hava soğuk olduğu zaman kazak, ceket gibi kıyafetleri tercih ediyoruz. 


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları GÜN Yayıncılık

Yaşadığınız yerde, iklimin yaşama biçiminize olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?
Cevap: Yaşadığım yerde dört mevsim görülmektedir. Bundan dolayı hayat şartları kolaydır. Kışın kar yağışından dolayı buzlanma, fazla kar yağışından yolların kapanması gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. 


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları GÜN Yayıncılık

Etkinlik

Aşağıdaki fotoğrafları inceleyerek insan ve doğa arasındaki etkileşimi yorumlayınız. Vardığınız sonuçları sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: İnsanlar yaşamını ilerletmek için doğadan faydalanır. Üretim yaparak beslenme ihtiyacını karşılar. Yapılar inşa ederek barınma ihtiyaçlarına karşılarlar. Aynı zaman da yollar, barajlar, şehirler yaparak yaşamlarını devam ettirirler. 

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları GÜN Yayıncılık


Siz de insanın doğaya etkisine farklı örnekler veriniz.
Cevap: İnsanların doğaya etkileri pek çok orman alanlarını şehirleştirerek orman varlığını azaltmaktadır. Orman varlığını azaltmasıyla canlı türlerinin neslini de riske atmaktadır. 


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları GÜN Yayıncılık

Etkinlik

Aşağıdaki metni okuyarak doğaya ne tür katkılarda bulunabileceğinizi yorumlayınız. Bu konudaki düşüncelerinizi sınıftaki arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Doğaya katkı da bulunmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih etmeliyiz. Kestiğimiz ağaçlar yerine fidan dikimi yapmalıyız. Nesli tükenme riskinde olan hayvanları koruma altına almalıyız. 

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.