Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 14:43 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 157-159-160-168. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık

9.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 157-159-160-168. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin lise hayatında en çok ihtiyaç duyabilecekleri konu içeriklerinden birisi olan Türkiye’de Yerleşmeyi Etkileyen Etmenler başlıklarının olduğu 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157-159-160-168 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 157-159-160. Sayfa Cevapları GÜN Yayıncılık

9.Sınıf GÜN Yayıncılık Coğrafya Ders Kitabı 157-159-160. Sayfa Cevapları Türkiye’de Yerleşmeyi Etkileyen Etmenler

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları GÜN Yayıncılık

Hazırlık Çalışması

Yaşadığınız yerin, yerleşim alanı olarak seçilmiş olmasının sizce nedenleri nelerdir? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazarak sınıfta paylaşınız.
Cevap: Yaşadığı yerin yerleşim alanı olarak seçilmesi için kaynaklara yakınlık, toprak verimliliği, ekonomik faaliyet çeşitliliği ön plandadır. 


Etkinlik

Aşağıdaki yerlere yerleşme olanağınız olsaydı hangisini seçerdiniz? Neden? Bu konudaki düşüncelerinizi defterinize yazınız.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 Cevapları GÜN Yayıncılık

Cevap: Ben olsaydım 2. resmi seçerdim. Çünkü yeryüzü şekillerinin ve iklim şartlarının yaşama elverişli olabileceği için ayrıca doğa güzelliklerinin içerisinde olduğu için bu alanı seçerdim.


Türkiye’nin ilk çağlardan itibaren yerleşme alanı olarak kullanılmasının nedenleri nelerdir?
Cevap: Yer yüzü şekillerinin yerleşime elverişli olması. İklim şartlarının elverişli olması. Toprağın verimli olması. Ekonomik çeşitliliğin fazla olmasından dolayı Türkiye ilk çağlardan yerleşim yeri olarak kullanılmış ve hala kullanılmaktadır. 


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları GÜN Yayıncılık

Etkinlik

Aşağıda Türkiye’nin yıllık ortalama sıcaklık ve yağış haritaları verilmiştir. Bu haritalara göre aşağıdaki soruları yanıtlayınız.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 159 Cevapları GÜN Yayıncılık

1. Sıcaklık bakımından yerleşmeye en az ve en çok elverişli alanlar hangileridir?
Cevap: Yerleşmeye en az elverişli olan yerler Doğu Anadolu Bölgesinde olan Ardahan ve Kars’tır. Yerleşime en çok elverişli olan bölge ise Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya, Mersin, Adana ve Hatay’dır.

2. Yağış bakımından yerleşmeye en az ve en çok elverişli alanlar hangileridir?
Cevap: En az elverişli alanlar İç Anadolu Bölgesinde olan Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’dir. En çok elverişli olan alanlar ise Karadeniz Bölgesinde olan Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Zonguldak ve Bartın’dır.

3. Yağış ve sıcaklık bakımından ülkemizin nerelerinde yerleşmelerin daha çok olması beklenir?
Cevap: Yağış bakımından ülkemizde yerleşme Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde çok olması beklenir. 


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 160 Cevapları GÜN Yayıncılık

Etkinlik

Aşağıdaki soruları metne göre yanıtlayınız.

1. Diyarbakır ve Şanlıurfa çevresinin, tarihin her döneminde yerleşim alanı olarak kullanılmış olmasının nedenini yorumlayınız. Vardığınız sonuçları sınıfta paylaşınız.
Cevap: Bu çevrede ticaret yolunun bulunmasından dolayı yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. 

2. Höyükler, Neolitik Dönem’e, kaleler ise Orta Çağ’a ait yerleşmelerdir. Şanlıurfa kalesinin bir höyük üzerine inşa edilmiş olmasının nedeni ne olabilir?
Cevap: Neolitik Dönem’den Orta Çağ’a kadar toplulukların burada faaliyet gösterdiği anlamına gelir. Bunlar ticaret, tarım, kültürel miras ve ticaret yollarının üzerine olması gibi etkenler olabilir. 

3. Göbeklitepe kalıntılarının dünya tarihi açısından önemi nedir?
Cevap: Neolitik Dönem’de yaşamış insanlar gündelik hayatlarını nasıl sürdürdüğüne dair bilgiler bırakmıştır. Bu bilgiler ışığında tarihte yaşanmış çeşitli olgu ve olaylar hakkında bilgi edinip medeniyetlerimizi daha ileriye taşımamızı sağlar. 

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 168 Cevapları GÜN Yayıncılık

Etkinlik

Aşağıdaki şiiri okuyarak vatanseverlikle ilgili düşüncelerinizi noktalı yerlere yazınız.
Cevap: Vatanımız bize emanet edilen bir yerdir. Vatanını sevmek, onu her şekilde savunmak anlamına gelir. Geçmişte atalarımız savaşarak korudukları bu vatanı bizlere emanet bırakmıştır. Vatansever bir insan her daim sorumluluklarını ve görevlerini bilerek bayrağına saygı duyarak hareket eder. Bizler bilgi savaşı, güç savaşı ile bu vatanı daha ileri seviyelere getirmemiz gerekir. Vatansever bir insan her daim sorumluluklarını ve görevlerini bilerek bayrağına saygı duyarak hareket eder.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.