Cevap Yaz
5 Nisan 2023, 15:34 - Zülal Güneş Yazdı

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 198-200-202. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Doğal Ortamda İnsan Etkileri. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Doğal Ortamda İnsan Etkileri konusunun bulunduğu 9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa Doğal Ortamda İnsan Etkileri Cevapları konusunu paylaştık. Doğal Ortamda İnsan Etkileri konusundaki cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı 198-200-202. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

9.Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 198-200-202. Sayfa Cevapları Doğal Ortamda İnsan Etkileri

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 198 Cevapları MEB Yayınları

Konuya Başlarken

1. İnsanların hangi tür faaliyetleri doğal dengenin bozulmasına neden olabilir?
Cevap: İnsanların şehirleşmeye yönelik ormanlık alanları işgal etmesi, fosil yakıt kullanımı, sanayi tesisleri, fabrikaların kurulması, denizlerin doldurulması gibi faaliyetlerinden dolayı doğal dengenin bozulmasına neden olur. 

2. Doğal çevrede dengenin bozulması, doğa ve insan yaşamı üzerinde sizce ne tür etkilerde bulunabilir?
Cevap: Doğal dengenin bozulması ile çevre kirliliği, hava kirliliği ve su kirliliği meydana gelmektedir. Doğal afetler daha kötü hale gelir. Bazı canlı türlerinin neslinin tükenmesine neden olur. İklim değişikliği yaşanmaya başlar. 


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 200 Cevapları MEB Yayınları

Düşünelim-Tartışalım

Aral Gölü’nün kuruması, dünyadaki en büyük çevre felaketlerinden biridir. Bu sorunu çözmek için oluşturulacak uluslararası bir proje ekibinde yer alsaydınız hangi çalışmaları yapardınız? Tartışınız.
Cevap: Bu felaketi çözmek için ilk olarak kaynak kullanımını azaltmaya yönelik proje başlatırdım. Daha sonra akarsu yatakları ile beslenen gölün tekrar dolması için değiştirilmiş olan akarsu yataklarını düzeltme işlemlerine başlardım. Yağış olmayan göllerde insanların kullanımını yasaklardım.


9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları MEB Yayınları

Konuya Başlarken

3-14 Haziran 1992’de Rio’da toplanan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda kabul edilen ilkeler (Rio Deklarasyonu) nelerdir?
Cevap: 1992 yılında 172 ülkenin ve 108 devlet başkanının katıldığı konferansta küresel çapta çevre problemleri ile mücadele edebilme olgusunu güçlendirme amaçlanmıştır. 21. yy için hazırlanan üç sözleşme imzalanmıştır. 

  • BM Biyolojikçeşitlilik Sözleşmesi
  • BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi
  • BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi

DEĞERLENDİRİYORUM

Okulunuzda doğayı koruma ve sevme bilincini geliştirmeye yönelik ne tür çalışmalar yapılabilir? Ortaya çıkan fikirlerden yola çıkarak bir afiş çalışması hazırlayanız ve okulda sergileyiniz.
Cevap:

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 202 Cevapları MEB Yayınları

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.