Cevap Yaz
12 Kasım 2023, 15:02 - Furkan Yazdı

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 40-46-47-50. Sayfa Cevapları Ödev Yayınları

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 40-46-47-50. Sayfa Cevapları Ödev Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 9. sınıf lise öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Kirazlar metni cevapları konularının yer aldığı 9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 40-46-47-50 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı 40-46-47-50. Sayfa Cevapları Ödev Yayınları

9.Sınıf Ödev Yayınları Türk Dili ve Edebiyatı Ders Kitabı 40-46-47-50. Sayfa Cevapları Kirazlar ve İp

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları Ödev Yayınları

OKUMA ÇALIŞMALARI

1. Tanık olduğunuz bir olayı bir başkasına aktarırken olay aşamalarını nasıl sıralarsınız?
Cevap: Tanık olduğum bir olayı anlatırken olayda kimlerin olduğundan, olayın nasıl başladığından, olayın devamında neler olduğundan ve olayın nasıl sonuçlandığı şeklinde sıralayarak anlatmaya çalışırım.

2. Eskiden uzun kış gecelerinde köy odalarında toplanılır, halk hikâyeleri dinlenirdi. Hikâye anlatıcısı hikâyeyi en heyecanlı yerinde keser, devamını ertesi gün anlatırdı. Günümüzde bu geleneğin yerini ne almıştır?
Cevap: Eskiden gerçekleşen bu gelenek günümüzde medya organları aracılığı ile yapılır. Günümüzdeki dizi ve film gibi sektörlerde izleyicileri en heyecanlı noktada bekletip izlenen şeyi bir sonraki sefer göstermeyi planlayarak izleyiciyi bir sonraki sefer için heyecanlandırırlar.

3. Bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bilgi edinmeden peşin bir karara varmış olmanın sakıncaları nelerdir? Tartışınız.
Cevap: Bu durumda kişi, ön yargı sahibi olarak yanlış kararlar verebilir. Bu durumda olaya karışan kişiler hakkında yanlış kararlar ve düşünceler elde etmiş olacağı için kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Ödev Yayınları

Metni Anlama ve Çözümleme

1. Aşağıdaki altı çizili kelimelerin ve kelime gruplarının anlamlarını metindeki bağlamından hareketle tahmin ediniz, tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Ödev Yayınları


2. Kirazlar adlı hikâyede hangi toplumsal değişimler görülmektedir?
Cevap: Kirazlar adlı hikayede Balkan Harbi sırasındaki göç olayları konu alınmıştır. Balkanlar bölgesindeki göçmen bir ailenin maddi sıkıntıları anlatılır.

3. Kirazlar hikâyesinin konusunu ve temasını belirtiniz.
Cevap: Anlatıcının geçmişte bir aile hakkında yaşadığı ön yargılı olayların gerçeğini öğrendikten sonra utanmasının etrafında gerçekleşen bir göçmen ailenin konusunu baz alır. 

4. Kirazlar adlı hikâyedeki temel çatışmayı ve bu çatışma etrafında yer alan veya metnin ima ettiği diğer çatışmaları belirleyiniz.
Cevap:
Temel çatışma anlatıcının insanlara ön yargılı davranmasıdır. Yan çatışma ise doktor ziyaretleri ve mahalleliden duyulanlar sonrasında gerçeğin öğrenilmesidir.

5. Kirazlar hikâyesinin olay örgüsünü belirleyiniz.
Cevap: Bir doktorun mahalleliyi tanımasıyla başlayan hikayede muhtar ile doktorun tanışmasıyla doktor, yaşlı çift hakkında ön yargılı bilgiler edinmiştir. Oysa ki yaşlı çift aslında öyle insanlar değildir, muhtarın doldurmasına geldiği için doktor gerçeği bilemez. Doktor, yaşlı çiftin aslında anlatıldığı gibi olmaması ile olaylar çözülür.

6. Kirazlar hikâyesindeki şahıs kadrosunun özelliklerini belirleyip şahısların kişisel özelliklerini, tip veya karakter özelliği gösterip göstermediklerini aşağıdaki tabloya yazınız.
Cevap:

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 46 Cevapları Ödev Yayınları


7. Yaşlı çiftin ruh hâli ile zaman ve mekân ilişkisini, olayların gelişiminde zaman ve mekânın işlevini belirleyiniz.
Cevap: Mekan ve zaman olaylara doğrudan yön vermiştir. Kiraz bahçesi, yaşlı çiftin evi mekan açısından bizlerin ilgisini çekerken zaman ise yaşlı çiftin yaşadıkları olayların geçmişte yaşadıkları olayların anlatıldığı kısımlar ile metnin çözüm kısmını oluşturur.

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 47 Cevapları Ödev Yayınları

8. Kirazlar hikâyesinin anlatıcısı ve bakış açısıyla ilgili aşağıdaki tabloda yer alan bilgileri “Doğru/ Yanlış” olarak değerlendiriniz.

Anlatıcı, okuru yönlendirmektedir. → DOĞRU
Anlatıcı olayları yorumlamaktadır.→ DOĞRU
Anlatıcı, yazarın düşünce ve kişiliğiyle örtüşen bir yansıtıcıdır.→ DOĞRU
Anlatıcı taraflıdır.→ YANLIŞ
Metinde birden fazla anlatıcı ve bakış açısı bulunmaktadır.→ YANLIŞ


9. Kirazlar hikâyesinde yazara özgü dil ve anlatım özelliklerini belirleyiniz.
Cevap: Yazar, Kirazlar isimli hikayede sade, her kesimden insanın anlayabileceği yalın bir dil kullanmıştır. Her okuyan kişi hikaye hakkında benzer fikir ve düşünceler elde edebilir. Gösterişten uzak, söz sanatlarının az kullanıldığı öykülü bir anlatım vardır.


10. Kirazlar hikâyesindeki tarihî ve sosyal ögeleri belirleyiniz.
Cevap: Hikayedeki tarihi ve sosyal ögelerin başında Balkan Harbi sonrası gerçekleşen savaşın etkisindeki göç konu alınır. Balkanlardan Anadolu’ya göç etmek zorunda kalan insanların yaşadığı sosyal çatışmayı görürüz.


11. Kirazlar hikâyesini yorumlayıp hikâyedeki açık ve örtük iletileri belirleyerek aşağıdaki tabloda ilgili yerlere yazınız

Örtük İleti: Yaşlı çiftin geçmişte çok sıkıntılı ve acı verici olaylar yaşaması, kiraz yememelerinin sebebi ve böylesine bir hayatı tercih etme sebepleri.

Açık İleti: Yaşlı çiftin pinti olması, parayı sevmemesi ve kirazlarını diğerleriyle paylaşmaması.

9. Sınıf Edebiyat Ders Kitabı Sayfa 50 Cevapları Ödev Yayınları

ETKİNLİK

Kirazlar adlı hikâye ile İp adlı hikâyeyi olay, kişiler, zaman, mekân ile dil ve anlatım bakımından karşılaştırınız.
Cevap:

Olaylar

Kirazlar isimli hikayede bir ailenin kiraz toplarken kazara yaşadığı bir dizi olaylar sonrası ailenin hayatında gerçekleşen dönüm noktasını konu alır. Olaylar kısmen farklılık gösterse bile her iki hikayede de bir dönüm noktası vardır.

İp isimli hikayede bir çocuğun elindeki ipin kazara kaybolması sonrası başına gelenlerle hayatında önemli bir dönüm noktası yaşamasını konu alır. Bu bakımdan Kirazlar hikayesiyle benzerlik gösterir.


Kişiler

Kirazlar isimli hikayede doktor, yaşlı çift, anne, baba, çocuklar vardır. Kişi kadrosu İp isimli hikayeyle kısmen benzerlik ve farklılık gösterir.

İp hikayesinde bir çocuk ve ailesi yer alır. Kişiler bakımından Kirazlar metni ile benzerlik gösterir.


Mekan

Kirazlar hikayesi çoğunlukla bir evin bahçesinde ve evde geçmektedir. İp hikayesiyle farklılık gösterir.

İp metni Goderville Meydanı isimli dış bir mekanda geçmektedir ancak bu mekan sabit değildir. Bu bakımdan Kirazlar hikayesiyle farklılık gösterir.


Dil ve Anlatım

Kirazlar hikayesinde söz sanatlarından uzak, toplumun her kesiminden insanın anlayabileceği bir dilde anlatım söz konusudur. Bu bakımdan İp hikayesiyle benzerlik gösterir.

İp hikayesi yabancı bir hikayeden çevrilse bile çevirisi ile toplumun her kesiminden insanın anlayabileceği bir dilde yazıldığı görülüyor. Bu bakımdan Kirazlar hikayesi ile benzerdir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.