Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 15:20 - Zülal Güneş Yazdı

Abbasi Halifesi, Yıldırım Bayezid’e Niçin Rum Diyarının Sultanı Unvanını Vermiştir?

Soru: Abbasi Halifesi, Yıldırım Bayezid’e Niçin Rum Diyarının Sultanı Unvanını Vermiştir?
Cevap: Abbasi Halifesinin Yıldırım Bayezid’e “Rum Diyarının Sultanı” unvanını vermesinin sebebi, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’da hüküm sürdüğü toprakların çoğunun Osmanlı Devleti tarafından Yıldırım Bayezid döneminde fethedilmesidir.

Yıldırım Bayezid’e Neden Rum Diyarının Sultanı Unvanı Verilmiştir?

Abbasi Halifesi, Yıldırım Bayezid’e Niçin Rum Diyarının Sultanı Unvanını Vermiştir

Abbasi Halifesinin Yıldırım Bayezid’e “Rum Diyarının Sultanı” unvanını vermesinin sebebi, Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’da hüküm sürdüğü toprakların çoğunun Osmanlı Devleti tarafından Yıldırım Bayezid döneminde fethedilmesidir.

Abbasi Halifesi, Yıldırım Bayezid’e “Rum Diyarının Sultanı” unvanını vererek, Osmanlı Devleti’nin Anadolu’daki egemenliğini tanımıştır.

Abbasi Halifesi, Yıldırım Bayezid ve Osmanlı Devleti’nin Rum diyarında Bizans İmparatorluğu’nun yerine geçtiğini kabul ederek, Osmanlı Devleti’nin Bizans İmparatorluğu’na karşı kazandığı zaferlerin ve genişlemesinin bir sembolü olarak bu unvanı Yıldırım Bayezid’e vermiştir.

Osmanlı Devleti, özellikle Yıldırım Bayezid döneminde Bizans İmparatorluğu’nun Anadolu’da bulunan topraklarını fethederek sınırlarını genişletmeye başlamış, Abbasi Halifesi de özellikle kendilerine yakın gördükleri Osmanlı Devleti’nin padişahı için bu başarılarına ithafen bu unvanı kendisine layık görmüştür.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 51. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.