Cevap Yaz
28 Kasım 2022, 5:33 - Furkan Yazdı

Alışveriş Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Yazınız.

Alışveriş Listesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Soru: Alışveriş Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Cevap: Alışveriş listesi hazırlarken öncelikle evdeki ihtiyaçlarımızı tespit etmeliyiz. Böylece içecek, yiyecek ve temizlik malzemesi olarak nelerin gerektiğini, şart olduğunu not almalıyız. Bunları birinci sıraya koyarak ne kadar tutacağını tahmin etmeli, bundan fazla bir bütçe ayırmalıyız.

Alışveriş Listesi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bunların dışında alınması gereken ancak gerekli olmayan şeyler varsa bunları ayrı bir şekilde liste yapmalıyız. Zira gerekli olan bir şeyi almamak, kullanılmayacak bir şeyi satın almak sorunlar çıkartabilir. Örneğin temizlik malzemeleri bitmişse bunu almayıp yerine fazla gerekmeyen şeyler almak hijyen sorunlarına yol açar.

Alışveriş listesini çıkardıktan sonra markete gidince önce gerekli olan şeyler alınmalı, kalan para ile de diğer şeyler alınmalıdır.

Alışveriş Listesi Hazırlarken Neler Önceliğimiz Olmalıdır?

Alışveriş listesi hazırlarken ihtiyaçlarımıza öncelik vermemiz gerekir. Evimizde kalanları ve bitenleri gözlemleyerek planlı, kontrollü alışveriş yapmalı ve indirimleri takip etmeliyiz.

Alışveriş yaparken her şeyden ve fazla fazla almak isteriz. Gereksiz fazla alışveriş yapmak aile ve ülke ekonomisini kötü etkiler. Gereksiz alışveriş yapmamak için önce evde var olanları ve bitmiş ihtiyaçlarımızı gözden geçirmeliyiz. Gözlem yaptıktan sonra bir liste hazırlamamız gerekir. Listeye ilk önce ihtiyaçlarımızı eklemliyiz. Bütçemiz dahilinde ve ihtiyaçlarımızdan sonra isteklerimizi de ekleyebiliriz. Listeyi yaptıktan sonra indirimleri araştırmalı ve marketler arası fiyat farkına bakmalıyız. Gerekli bilgiyi topladıktan sonra  alışverişe çıkmalıyız.

Plansız, programsız ve ihtiyaçlara öncelik verilmeden yapılan alışverişler aile ekonomisini kötü etkiler. Alışverişe isteklerimizden başlarsak ihtiyaçlarımıza sıra geldiğinde ayırdığımız bütçe yetmeyebilir. İstekler üzerine yapılan alışverişlerde gereksiz bir harcama olur. Sıraladığımız şekilde planlı ve programlı alışveriş yapmak israfında önüne geçmiş olur.

2. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 99. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.