Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Atatürk Haftası İle İlgili Kompozisyon

Atatürk Haftası İle İlgili Kompozisyon

Atatürk Haftası İle İlgili Kompozisyon

Mustafa kemal Atatürk 10 kasım 1938 yılında vefat etmiştir. Bu sebeple de her yıl 10 kasım günü Atatürk’ü anma günü olarak kutlamaktayız. Ayrıca her yılın 10 kasım ile 16 kasın arasında kalan haftayı Atatürk haftası olarak anmaktayız.

Anadolu’ya ve bir çok bölgeye hakim olan ancak dağılma dönemine giren Osmanlı devleti yıkılma ile yüz yüze gelmişti. Türk halkı gün gün dağılan ve savaşlardan hep yenilgi ile çıkan Osmanlı devletinden umudunu kesmişti. Ancak tam da milletin umudunu yitirdiği noktada Mustafa kemal paşa kendini göstermiş.

Mustafa kemal, halkı ayaklandırmış ve kendine gelmesini sağlamıştır. Türk halkının yeni umudu ve lideri konumuna geçen Mustafa kemal paşa, tam da düşünüldüğü gibi yeni bir Türk devleti kurmuştur. Ve Türk ulusunu dağılmaktan kurtarmıştır. Üstelik ülkeyi dağılmaktan kurtarmakla birlikte medeni toplumlar seviyesine gelmesi için gerekli olan her türlü inkılabı da yerine getirmiştir. Ülkemizin günümüzdeki hali alması için birçok fedakârlıkta bulunmuştur. Ancak oda her canlı gibi zamanı geldiğinde dünya hayatına gözünü yummuştur.

Böylesine büyük bir lider elbette her daim anılmalıdır. Her gün olmasa da AtaTürk haftasında Mustafa kemal paşayı güzel dileklerle anmalıyız.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.