Cevap Yaz
22 Mart 2024, 8:30 - Furkan Yazdı

Atatürk İle İlgili Kompozisyon

Atatürk ile ilgili kompozisyon

Atatürk konulu kompozisyon kısa

Atatürk İle İlgili Kompozisyon

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında büyük işler yapmış başarılı bir devlet adamıdır. Mustafa Kemal Atatürk daha çocukken çok çalışmaya başlamış ve olgunlaşmıştır. Çocukken komşularının asker kıyafetli çocuğunu görünce ona çok imrenmiş ve asker olmak istemiştir. Bunun için kitap okuyup coğrafya ve dil konusunda uzmanlaşması gerekti. Atatürk birçok cephede komutanlık yapmıştır.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk kendi çabalarıyla Trablusgarp’ta büyük başarılara imza atmıştır. Trablusgarp işgali hazırlanan İtalyan birliklerine karşı Trablusgarp halkını italyanlara karşı ayaklandırarak fiil olarak Trablusgarp kurtulmuştur ancak masa üzerinde Trablusgarp italyanlara bırakılmıştır. Bunun dışında Kafkas Suriye Filistin Çanakkale cephelerinde Başarılı bir şekilde komutanlık yapmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Başkomutanlık sıfatıyla savaş yapmıştır. Bunların dışında Atatürk bu milletin görüp görebileceği en muhteşem kahramandır. Kendisi bilim, askeri, siyasi ve daha bir çok konuda ileri düzey görüşlere ve fikirlere sahip bir insandı. Kitap okumayı çok sever, sanatçıyı korur ve siyaseti çok iyi yapardı.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük başarılarından bir tanesi 29 Ekim 1923’te Cumhuriyetin ilan edilmesinde büyük işler yapmasıdır. Atatürk ve arkadaşları çalışmalarıyla Cumhuriyeti ilan etmiş ve egemenliği Padişahtan halka vermiştir. Cumhuriyetin yanında kılık-kıyafet kanunu, aşar vergisinin kaldırılması, şapka kanunu, harf devrimi gibi bir çok yeniliğe imza atmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu millet için o kadar çalışmış olsa da günümüz insanlarının bir kısmı tarafından halen yazılıp çizilir ne var ki bu yazıp çizenler bunları Atatürk’ün harf devriminde getirdiği harflerle yapmaktadır. Herkes bilmelidir ki öpülmesi gereken el ısırılmaz…

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.