Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 16:05 - Zülal Güneş Yazdı

Atık Maddeleri Vücuttan Uzaklaştıran Organlar Var Mı? Varsa Bu Organlar ve Uzaklaştırdıkları Atıklar Nelerdir?

Soru: Atık Maddeleri Vücuttan Uzaklaştıran Organlar Var Mı? Varsa Bu Organlar ve Uzaklaştırdıkları Atıklar Nelerdir?
Cevap:

Vücudumuzda bulunan ve bulunduğu sürece vücuda zarar veren atık maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmayı sağlayan organlar vardır. Bu organlar arasında deri, akciğerler ve kalın bağırsak bulunur.

Atıkları Uzaklaştıran Organlar

Atık Maddeleri Vücuttan Uzaklaştıran Organlar Var Mı Varsa Bu Organlar ve Uzaklaştırdıkları Atıklar Nelerdir.

Deri, gözenekli yapısı dolayısı ile vücutta bulunan fazla miktardaki suyun ve bazı tuzların atılmasını sağlamaktadır. Akciğerler, nefes alıp verme esnasında vücuda oksijen alıp vücutta bulunan karbondioksit gazını dışarıya atmakla görevlidir.

Kalın bağırsak ise, sindirim sistemi sayesinde yapılarına ayrılan besin maddelerinin vücudun işine yaramayan kısımlarının vücut dışına atılmasında görevlidir. Tükettiğimiz besin maddeleri, su ve safra atıkları vücudumuzdan kalın bağırsak sayesinde dışarıya dışkı olarak atılmaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 81. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.