Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 10:59 - Zülal Güneş Yazdı

Aynı gün ve aynı saatte yapılan sıcaklık ölçümlerinde Antalya’nın Erzurum’a göre daha sıcak olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumun sebepleri nelerdir?

Soru: Aynı gün ve aynı saatte yapılan sıcaklık ölçümlerinde Antalya’nın Erzurum’a göre daha sıcak olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumun sebepleri nelerdir?
Cevap: Antalya ve Erzurum gibi farklı şehirler arasındaki sıcaklık farkı birçok faktörden kaynaklanabilir. Bu faktörler arasında enlem farkı, rakım farkı, deniz etkisi ve güneşlenme süresi yer almaktadır.

Farklı Bölgelerde Oluşan Farklılıkların Nedenleri Nelerdir?

Aynı gün ve aynı saatte yapılan sıcaklık ölçümlerinde Antalya'nın Erzurum'a göre daha sıcak olduğu gözlemlenmiştir. Bu durumun sebepleri nelerdir?

Antalya ve Erzurum gibi farklı şehirler arasındaki sıcaklık farkı birçok faktörden kaynaklanabilir. Bu faktörler arasında enlem farkı, rakım farkı, deniz etkisi ve güneşlenme süresi yer almaktadır.

Antalya, Ekvator’a daha yakın bir bölgede yer aldığı için daha sıcak bir iklim yapısına sahiptir. Erzurum ise kutuplara daha yakın bir bölgede yer aldığı için daha soğuk bir iklim yapısına sahiptir.

Antalya’daki yerleşim yerleri deniz seviyesine yakın olduğu için sıcaklık daha yüksek olabilir. Erzurum ise yüksek rakımlı bir bölgede yer alır ve bu nedenle daha serin bir iklim yapısına sahiptir.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 125. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.