Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Bayram Namazının Hükmü, Ne Zaman, Nasıl ve Kaç Rekât Kılınır?

Bayram Namazının Hükmü, Ne Zaman, Nasıl ve Kaç Rekât Kılınır?

Bayram Namazının Hükmü, Ne Zaman, Nasıl ve Kaç Rekât Kılınır

6. Sınıf Din Kültürü Dörtel Yayıncılık kitabının 32. sayfasında “Bayram namazının dinî hükmünü, ne zaman, nasıl ve kaç rekât kılındığını araştırınız.” sorusunu gördük. Bu soruyu öğrencilerimiz sıklıkla arayacağı için onlara en öz şekilde cevabı vermek istedik. Bu konumuzda “Bayram Namazının Hükmü, Ne Zaman, Nasıl ve Kaç Rekât Kılınır?” sorusuna cevap vereceğiz.

Bayram Namazının Hükmü: Bayram namazları hanefi mezhebimdeki müslümanlar için vaciptir. Şafii mezhebindeki müslümanlar için sünnet-i müekkedir.
(Bu konuda çeşitli rivayetlerde bulunmaktadır. Ancak kültür ve geleneklerimizde bayram namazı kılmak önemlidir ve kılmayan kişiler toplumca sevilmeyebilir.)

Bayram Namazı Ne Zaman Kılınır?: Kurban bayramının namazı Hicri takvimde Zilhicce Ayının 10. günü, Ramazan bayramının namazı Şevval 1. gün kılınır.

Bayram Namazı Kaç Rekat Kılınır?: Bayram namazları 2 rekat kılınmaktadır.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?: Bayram namazında her rekatta bir kaç defa secdeye gitmeden tekbir getirilir. Bir kaç defa tekbir getirdikten sonra normal namaz gibi kılınır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.