Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 17:00 - Zülal Güneş Yazdı

Besinlerin Organlarımızdan Geçerken Uğratıldığı Değişimlere Ne Ad Verilir?

Soru: Besinlerin Organlarımızdan Geçerken Uğratıldığı Değişimlere Ne Ad Verilir?
Cevap: Tükettiğimiz besin maddelerinin organlarımızdan geçerken uğradığı değişime  “besinlerin sindirilmesi” adı verilmektedir.

Besinleri Tükettikten Sonra Vücuttaki Değişikliklere Ne Denir?

Besinlerin Organlarımızdan Geçerken Uğratıldığı Değişimlere Ne Ad Verilir

Tükettiğimiz besin maddelerinin organlarımızdan geçerken uğradığı değişime  “besinlerin sindirilmesi” adı verilmektedir. Sindirim işlemi, besinlerin vücudumuz tarafından kullanılabilen besin maddelerine ayrılması için yapılan bir dizi fiziksel ve kimyasal işlemdir.

Sindirim, ağızda başlar ve yutak, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüs gibi bir dizi sindirim organının katılımıyla gerçekleşir. Bu işlem sırasında besinler, enzimler, asitler ve diğer sindirim özellikleri ile birlikte çeşitli fiziksel işlemlere tabi tutulurlar.

Bu sayede besinler, vücudumuz tarafından emilebilecek şekilde küçük parçalara ayrılır ve vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak için kullanılabilir hale gelirler. Bu nedenle yediğimiz besinler sindirim sistemimizde bulunan organlar sayesinde yapısal olarak değişime uğramaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 48. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.