Cevap Yaz
4 Şubat 2023, 18:14 - Furkan Yazdı

“Bir ilin, birden fazla alanda ülke ekonomisine katkı sağlaması için yapılması gerekenler” Konusunda Bir Kompozisyon

Bir ilin, birden fazla alanda ülke ekonomisine katkı sağlaması için yapılması gerekenler

Ülkeleri parçalara bölen bölgeler ülkeden ülkeye eyalet ve il olarak sınıflandırılır. Türkiye Cumhuriyeti’nde ülkeden sonra en büyük bölge birimidir. Bir ülkenin ekonomisi illerin göstermiş olduğu ekonomik faaliyetlerle kıyas edilir. Her il kendi coğrafyasına, kendi nüfusuna, kendi iklimine, kendi stratejik konumuna ve ülke komşuları gibi ayrı ayrı özelliklerine göre farklı oranlarda ekonomik faaliyetler gösterebilirler.

Ekonomik faaliyetler Türkiye’de genellikle tarım ve hayvancılık, sanayi, ticaret, madencilik, hizmet sektörü alanlarında gelişmiştir. Türkiye, dünya çapında turizm ve tarım alanında ünlenmiş ekonomik faaliyetlere sahiptir. Ülke ekonomisini sağlayan iller, ülke ekonomisine katkı sağlaması için işletmelerin ve işletmeler arasında teşvikin sağlanması, turizm alanlarına daha geniş şekilde yer verilmesi, eğitim ve öğretim seviyesinin geliştirilmesi, sanayi alanında yapılacak faaliyetlere teşvik verilmesi, ülke dışındaki ve içindeki yatırımcılara teşvik verilmesinin yanı sıra hepsini bir arada tutacak güçlü bir kolluk kuvveti teşkilatına ihtiyaç duymaktadır.

Kolluk kuvvetleri teşkilatları görevlerini layıkıyla yerine getirmeyip iller içerisindeki güvenliğin sağlanmasında başarısız olursa tüm ekonomik faaliyetler duraklar, yatırımcılar yatırımlarını geri çeker, işletmeler güvenli bir ortamın olmamasından dolayı iş yapamaz hale gelir. En temelde illerde kolluk kuvvetlerin güvenliği sağlaması yatar. Güvenli bir ilde ekonomik faaliyetler yavaş yavaş gelişir ve ülkeye katkı sağlar.


Bir ilin, birden fazla alanda ülke ekonomisine katkı sağlaması için yapılması gerekenler Konusunda Bir Kompozisyon

Bir ilin, birden fazla alanda ülke ekonomisine katkı sağlaması için yapılması gerekenler arasında en önemlileri şunlardır:

  1. İşletmelerin ve işletmeler arasındaki ticaretin teşvik edilmesi: Bir ilin ekonomik büyümesi, işletmelerinin ve işletmeler arasındaki ticaretin gelişmesine bağlıdır. Bu nedenle, ilin yerel yönetimi, işletmelerin kurulmasını ve büyümesini teşvik etmeli ve işletmeler arasındaki ticareti kolaylaştırmalıdır.
  2. Turizm sektörünün geliştirilmesi: Turizm, bir ilin ekonomisinde önemli bir rol oynayabilir. Ilın yerel yönetimi, turizm sektörünü geliştirmek için gerekli olan yatırımları yapmalı ve turistleri çekmek için gerekli olan hizmetleri sunmalıdır.
  3. Eğitim ve öğrenim sektörünün geliştirilmesi: Eğitim ve öğrenim sektörü, bir ilin ekonomisinde önemli bir rol oynar. İl yerel yönetimi, eğitim ve öğrenim sektörünü geliştirmek için gerekli olan yatırımları yapmalı ve öğrenciler için gerekli olan hizmetleri sunmalıdır.
  4. Sanayi sektörünün geliştirilmesi: Sanayi sektörü, bir ilin ekonomisinde önemli bir rol oynar. Il yerel yönetimi, sanayi sektörünü geliştirmek için gerekli olan yatırımları yapmalı ve sanayi işletmelerine gerekli olan hizmetleri sunmalıdır.
  5. Yatırımların teşvik edilmesi: Bir ilin ekonomik büyümesi, yatırımların gelişmesine bağlıdır. İl yerel yönetimi, yatırımları teşvik etmeli ve yatırımcılar için gerekli olan hizmetleri sunmalıdır.

Sonuç olarak, bir ilin birden fazla alanda ülke ekonomisine katkı sağlaması için yapması gerekenler bunlarla sınırlı olmamakla beraber kabaca bunlar olduğu söylenebilir.

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179. Sayfa Cevapları E-Kare Yayıncılık 2022-2023 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.