Cevap Yaz
3 Nisan 2023, 0:54 - Zülal Güneş Yazdı

Boşaltım Sistemini Oluşturan Organların Görevleri Nelerdir?

Soru: Boşaltım Sistemini Oluşturan Organların Görevleri Nelerdir?
Cevap:

Boşaltım sistemi, aşağıdaki organlardan oluşur ve her biri farklı görevleri yerine getirir:

  • Böbrekler: Böbrekler, idrar üretmek için kanı süzerek zararlı maddeleri ve atıkları vücuttan uzaklaştırır. Ayrıca, kan basıncını ve elektrolit dengesini düzenler.
  • İdrar Yolları: İdrar yolları, böbreklerde üretilen idrarı taşıyan tüplerdir. İdrar yolu, üreterler, mesane ve üretradan oluşur. İdrar yolu, idrarın depolanması, taşınması ve vücuttan atılması işlevlerini yerine getirir.
  • Karaciğer: Karaciğer, vücuttaki toksinleri ve diğer zararlı maddeleri parçalayarak idrar yoluyla atılmasına yardımcı olur.
  • Akciğerler: Akciğerler, vücutta biriken fazla suyu ve karbondioksiti atarak boşaltım sisteminin bir parçası olarak işlev görür.
  • Deri: Deri, terleme yoluyla vücuttan atılan su ve tuzlar dahil olmak üzere bazı atıkları elimine etmeye yardımcı olur. 

Boşaltım Sisteminin Önemi

Boşaltım Sistemini Oluşturan Organların Görevleri Nelerdir?

Boşaltım sistemini oluşturan organlar deri, böbrekler, akciğerler, idrar yolları ve karaciğerdir. Boşaltım sistemi vücut için çok önemlidir. Boşaltım  ile vücutta oluşan atıklar dışarıya atılır. Bu sayede oluşabilecek hastalıklar önlenmiş olunur.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 81. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.