Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:15
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1123

Cahiliye Dönemi Kavramının Anlamı ve Bu Dönemin Özellikleri

Cahiliye Dönemi Özellikleri Ve Adetleri

Cahiliye Dönemi, kelime anlamı İslam kültüründe Arap Yarımadasındaki İslamiyet öncesi toplumun içinde bulunmuş olduğu döneme verilen isimdir.

Bu dönemde insanlar birbirlerine aşırı derecede haksızlık yapılıyordu. Güçlü insanlar güçsüzleri eziyor, kız çocuklarına değer verilmediği için kız çocukları diri diri gömülüyordu. Arap toplumunda sınıf toplumu çok keskin ayrılmıştır.

Siyah teninden dolayı insanları köle olarak ayırıyorlardı. Kölelikten azad edilse bile mevali sınıfına dahil oluyorlardı.

İnsanlar bu dönemlerde farklı dinlere inanıyorlardı. Putperestlik, Ateşperestlik, Musevilik, Hıristiyanlık ve Haniflik gibi çeşitli dine inanıyorlardı.

İnsanların haksızlığa uğramasını engellemek için Hilfü’l-Fudûl derneği kurulmuştur. Bu derneğin üyelerinden peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) ve diğer ileri gelen genç insanlar      -gelecekte İslamiyetin en önemli sahabilerinden birileri olacaklardır.-  Mekke’deki toplumsal düzeni sağlamak için gönüllüler tarafından kurulmuştur.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Evrendeki Mükemmel Düzenle İlgili Üç Tane Örnek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.