Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Çanakkale Savaşı’yla İlgili Kısa Kompozisyon

Çanakkale Savaşı’yla İlgili Kısa Kompozisyon

Çanakkale Savaşı (1915-1916) Hakkında kısaca özetlenmiş bir metindir. Geliştirmek için sizlerde bu metnin altına yorum yazabilirsiniz.

Çanakkale Savaşı’yla İlgili Kompozisyon

1915-1616 yıllarında Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadasında gerçekleşen Osmanlı İmparatorluğu-Almanya İmparatorluğu ile İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan Sömürge Askerleri ve Fransa’nın askerlerinin bulunduğu İtilaf Devletleri arasında geçen savaştır.

Bu savaşta Osmanlı İmparatorluğu maddi-manevi olarak çok büyük eksikle savaşa girmiş ve elinde yeterli donanımı yoktu. İtilaf Devletleri tarihinin en güçlü donanması ile Çanakkale Boğazı’ndan Osmanlı kuvvetlerine saldırılarda bulunmuştu. İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’ndan İstanbul’a geçerek Osmanlı Devletinin başkentini ele geçirip bütün boğazları kontrolü altına almaya amaçladı. İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı’nda gerçekleştirmiş olduğu deniz ve kara saldırılarında başarısız olmuş bunun sonucunda Çanakkale Boğazını geçemeden çok ağır kayıplar vererek Akdenize doğru geri çekilmek zorunda kalmıştır.

Bu savaş sonucunda İtilaf Kuvvetlerinin tarihinin en iyisi diyebileceğimiz zırhlı gemilerinden bir çoğunu kaybetmiş bu savaş sırasında İtilaf Devletleri tahminen 252.000 askerini kaybetmiştir.
Osmanlı Ordusu bu savaşta toplam 250.000 askerini kaybetmiştir.

Her iki tarafta ağır kayıplar vermiş olsada Osmanlı Kuvvetleri amaçlanan boğazların ele geçirilme planına izin vermemiş ve düşmanı geri püskürtmüştür. Bu nedenle Osmanlı Kuvvetleri bu savaştan galip ayrılmıştır.


Çanakkale Savaşı’yla Kompozisyon

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.