Cevap Yaz
30 Kasım 2022, 14:50 - Furkan Yazdı

Çanakkale Türküsü Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe ÖZGÜN)

Çanakkale Türküsü Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe ÖZGÜN) 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde 4. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunan ve içerisinde Çanakkale Türküsü metnine ait etkinliklerin bulunduğu 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 64-65-66-67 Cevapları konusunu paylaştık. Cevaplarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Çanakkale Türküsü Metni Cevapları (4. Sınıf Türkçe ÖZGÜN)

Çanakkale Türküsü Metni Cevapları ve Çalışmaları 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı ÖZGÜN Yayınları Sayfa 64-65-66-67 Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları ÖZGÜN Yayınları

Çanakkale Savaşı’yla ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.
Cevap: Çanakkale Savaşı 1915 ile 1916 yılları arasında gerçekleşmiştir. Osmanlı imparatorluğu ve İtilaf devleti arasında geçmiş bir savaştır. Bu savaşta Çanakkale Boğazı’na girilmiştir ancak yine de saldırı başarısız olmuştur. İki tarafta ciddi kayıplar verdiğinden dolayı İtilaf Devletlerinin çekilmesiyle son bulmuştur.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 65 Cevapları ÖZGÜN Yayınları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamını önce tahmin ediniz. Daha sonra bu kelimeleri sözlükten bularak tahminlerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.

selvi

Tahminim: Bir çalgı türü.
Anlamı: Akdeniz ikliminde yetişen ve kış boyu yaprak dökmeyen genellikle boyları 20 metreyi aşan ince uzun piramit biçimindeki koyu yaprakları olan bir ağaç.


testi

 

Tahminim: Kilden yapılma sürahi.
Anlamı: Genişçe gövdesi bulunan, dar ağızlı topraktan, camdan veya metalden yapılma kab.


ümidi kesmek

Tahminim: Bir şeyi izlemeyi, düşünmeyi veya beklemeyi bırakmak.
Anlamı: Bir şeyin olacağını beklemeyi kesmek, bırakmak.


2. ETKİNLİK 

Çanakkale Türküsü’nü ezgisiyle dinleyiniz. Türkünün size neler hissettirdiğini aşağıya yazınız.
Cevap: Türkü bana Çanakkale Savaşı’nın ne zorluklar karşısında kazanıldığını hatırlatıyor. Bu türküyü dinlerken tüylerim diken diken oldu.


3. ETKİNLİK

Sizce şiirde her kıtanın sonunda neden “Of, gençliğim eyvah!” denilmiştir? Düşüncelerinizi yazınız.
Cevap: Bu kıtada bir çok gencin Çanakkale Savaşı’na katılarak savaşta hayatını kaybetmesini vurgulamıştır. Özetle genç yaşta savaşta ölen insanları anlatır.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 66 Cevapları ÖZGÜN Yayınları

4. ETKİNLİK

Şiirden hareketle, Çanakkale Savaşı’na giden askerlerin özelliklerini açıklayınız.
Cevap: Çanakkale Savaşı’ndaki askerlerin çoğu genç, askeri bilgisi olmayan ve anneleriyle babaları onların geri dönemeyeceğini bildiği için ümidi kesilmiş askerlerdir.


5. ETKİNLİK

Çanakkale Türküsü’nün konusunu yazınız.
Cevap: Çanakkale Türküsü genç yaşta askere gönüllü bir şekilde katılarak cepheye giden genç askerleri konu alır.


6. ETKİNLİK 

Aşağıdaki haritada Çanakkale ilimizi boyayıp Çanakkale Boğazı’nı gösteriniz. Haritadaki şekil ve işaretlerin anlamı hakkında arkadaşlarınızla konuşunuz.
Cevap:  Haritadaki kırmızı renkli alan Çanakkale ve sarı renkli alan Çanakkale Boğazı’dır. Çanakkale Boğazı’ndan başlayan kesik siyah çizgiler İstanbul Boğazı’na kadar olan boğaz yolunu simgeler. Siyah düz çizgiler il sınırlarını, kırmızı kalın çizgiler ülke sınırlarını simgeler. Beyaz yerler karaları, mavi yerler denizleri simgeler.

Çanakkale ve Çanakkale Boğazı


7. ETKİNLİK 

Çanakkale Savaşı’nın tarihimizdeki önemini arkadaşlarınızla tartışınız.
Cevap: Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı’nın sonucunu doğrudan etkilemiş bir savaştır. Çanakkale Savaşı sayesinde zor durumda olan ve zamanında düşmanımız Rusya’ya yardım götürülemedi ve Rusya savaştan çekilerek Doğu Cephesi rahatladı.

Ayrıca İstanbul ile Anadolu’nun işgalinin kolaylaşmaması savaşın uzamasına ve kaderinin değişmesine sebebiyet verdi.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 67 Cevapları ÖZGÜN Yayınları

8. ETKİNLİK

b. Metinde büyük harflerin kullanılma nedenlerini arkadaşlarınızla tartışarak belirleyiniz.
Cevap: Metin içerisinde büyük harfler cümlenin başladığını ve özel isimlerin bulunduğunu ifade etmek için kullanılmıştır.


c. Siz de büyük harfleri uygun yerlerde kullanarak 57. Alay ve Mustafa Kemal’in Çanakkale Savaşı’ndaki rolüyle ilgili duygu ve düşüncelerinizi anlatan bilgilendirici bir paragraf yazınız.
Cevap: Mustafa Kemal ve 57. Alay, Çanakkale Savaşı’nın dolayısıyla Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirmiş önemli bir askeri birliktir. Çanakkale Savaşı sonrası gerçekleşen Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetimizin ilanına kadar zincirleme büyük bir etkiye sahip olduklarından bu askeri birliğin hakkı ödenemez.


SONRA  Kİ METNE HAZIRLIK

1. Atatürk’ün çocuk sevgisi hakkında görsellerle destekleyeceğiniz kısa bir sunum hazırlayınız. Sunumunuzun provasını yapınız.
Cevap: Atatürk, insanlara duyduğu sevginin ve saygının yanı sıra çocuklara da büyük bir sevgi ve saygıyla yaklaşmaktaydı. Atatürk’ün hiç öz çocuğu olmasa bile bir çok evlatlık çocuk edinerek manevi çocuğu olarak kabul etmiştir. Bu çocukları kendi öz çocuğuymuşçasına özenle büyütmüş, yetiştirmiş ve eğitimlerine önem vermiştir. 

Atatürk’ün çocuk sevgisini yansıtan en önemli olaylardan birisi ise 23 Nisan Bayramı’nı çocuklara armağan ederek bu günün çocuk bayramı olarak kutlanmasını sağlamıştır.


Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.