Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Coğrafi Keşifler Nedir Kısaca Bilgi

Coğrafi Keşiflerin Yapıldığı Yerler

Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgi

Coğrafi keşifler, isminden de anlaşılacağı üzere dünya üzerinde bilinmeyen yada fark edilmeyen yerlerin bulunması hareketidir.

Coğrafi keşifler, 15. Ve 16. Yüzyıllarda Avrupa kıtasında ortaya çıkan yeryüzündeki bölgeleri tanıma hareketinin genel adıdır. Coğrafi keşiflerin temel sebebi ise, doğrudan ticaret yapmak yeni yolların aranma gereksinimiydi. Türklerin ticaret yoluna hakim olması Avrupalıların ticaret yaparken zorlanmalarına sebep oluyordu.

Bu sebeple de yeni ticaret yollarına ihtiyaç duyulmuştur. Pusulanın icadı ile coğrafi keşifler kolaylaşmış ve birkaç meraklı kişilerce de coğrafi keşifler gerçekleşmiştir. Coğrafi keşiflerin gerçekleşmesiyle Avrupalılar yeni ticaret yolları bulmuşlardır.

Ayrıca coğrafi keşifler sayesinde siyasi, ekonomi ve kültürel bir çok alanda değişimler meydana gelmiştir. Özellikle de ekonomik alanda çok büyük farklılıklar meydana gelmiştir. Coğrafi keşifler sayesinde keşfedilen yerlerden çokça değerli madenler, altınlar ve gümüşler Avrupalılara geçti. O dönemde de ticaretle geçimlerini sağlayan burjuvalar bu madenler sayesinde zenginleşmiş.

Tabi ki zenginlikle birlikte de burjuvalar güç kazanmıştır. Bunun yanı sıra Avrupalı devletlerin keşfettikleri yerlerde sömürge imparatorluğu kurmaya başlamıştır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.