Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
4 Kasım 2019, 10:14
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1069

Coğrafi Keşifler Nedir Kısaca Bilgi

Coğrafi Keşiflerin Yapıldığı Yerler

Coğrafi Keşifler Hakkında Bilgi

Coğrafi keşifler, isminden de anlaşılacağı üzere dünya üzerinde bilinmeyen yada fark edilmeyen yerlerin bulunması hareketidir.

Coğrafi keşifler, 15. Ve 16. Yüzyıllarda Avrupa kıtasında ortaya çıkan yeryüzündeki bölgeleri tanıma hareketinin genel adıdır. Coğrafi keşiflerin temel sebebi ise, doğrudan ticaret yapmak yeni yolların aranma gereksinimiydi. Türklerin ticaret yoluna hakim olması Avrupalıların ticaret yaparken zorlanmalarına sebep oluyordu.

Bu sebeple de yeni ticaret yollarına ihtiyaç duyulmuştur. Pusulanın icadı ile coğrafi keşifler kolaylaşmış ve birkaç meraklı kişilerce de coğrafi keşifler gerçekleşmiştir. Coğrafi keşiflerin gerçekleşmesiyle Avrupalılar yeni ticaret yolları bulmuşlardır.

Ayrıca coğrafi keşifler sayesinde siyasi, ekonomi ve kültürel bir çok alanda değişimler meydana gelmiştir. Özellikle de ekonomik alanda çok büyük farklılıklar meydana gelmiştir. Coğrafi keşifler sayesinde keşfedilen yerlerden çokça değerli madenler, altınlar ve gümüşler Avrupalılara geçti. O dönemde de ticaretle geçimlerini sağlayan burjuvalar bu madenler sayesinde zenginleşmiş.

Tabi ki zenginlikle birlikte de burjuvalar güç kazanmıştır. Bunun yanı sıra Avrupalı devletlerin keşfettikleri yerlerde sömürge imparatorluğu kurmaya başlamıştır.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Halifelik Hangi Padişah Döneminde Osmanlı İmparatorluğuna Geçmiştir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.