Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Cumhurbaşkanlığı Forsunun Anlamı

Cumhurbaşkanlığı-Forsu

Cumhurbaşkanlığı Forsu

Cumhurbaşkanlığı Arması

Cumhurbaşkanlığı Forsunun Anlamı

Geçtiğimiz yıllarda inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin kapısında, cumhurbaşkanlığı makam aracında ve cumhurbaşkanımızın gittiği yerlerde gördüğümüz altın sarısı güneşin 16 çıkıntısı ve çevresini saran 16 yıldızın anlamını bir çok insan bilmemektedir. İnsanlarımıza bu bilgiyi detaylı ve öz bir şekilde paylaşacağız.

Bu fors hakkında iki farklı yorum vardır bu iki yorumu da biz ayrı ayrı açıklayacağız. İlk yorumu şöyle açıklayalım.

1. Cumhurbaşkanlığı forsundaki güneşin anlamı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” sözüne ithafen sonsuzluğu temsil ettiği ve çevresini saran 16 yıldızın ise Türk tarihi boyunca bilinen 16 büyük Türk devletini temsil etmektedir. Bu yorumu ortaya atan kişi 1969 yılında bir kitabında yer veren Akib Özbek’tir. Bu yorum o kadar beğenilmiş ki resmi makamlar tarafınca bu yorum kabul edilmiştir.

16 Türk Devleti’ni şu şekilde sıralayabiliriz:

16-Büyük-Türk-Devleti


2. İkinci yorumuz ilk yorum ile benzerlik göstermektedir. Bu yoruma göre güneşi çevreleyen 16 yıldızın 9 tanesi eski Türk’lerin kullandığı 9 tuğu geri kalan 7 yıldızın ise Anadolu Türkleri’nin sancaklarında kullandığı tuğları temsil etmiştir.


Konu hakkında daha geniş bilgiyi Cumhurbaşkanlığı resmi sitesinden bulabilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.