Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:48 - Zülal Güneş Yazdı

“Cumhuriyet” Ne Demektir?

Cumhuriyet Yönetimi Nedir?

Cumhuriyet yönetiminde egemenlik hakkı bir kişi veya aileye ait değildir. Cumhuriyet yönetiminde hükumet başkanı belli bir süre için belirlenmiş olan yetkiler ile halkın oylaması ile seçilerek başa gelmesidir.

“Cumhuriyet” Ne Demektir?

Geçmişten günümüze Türk milleti hep monarşi ve oligarşi bir sistem ile yönetilmiştir. Halk söz sahibi olamamış ve toplumda pasif durumda kalmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı ile yeni bir yönetim şekli olan Cumhuriyet yönetimini tüm halk tanımıştır.

Cumhuriyet ile ulus egemenliğini kendi eliyle tutmaya başlamış ve kendinin oy verip seçtiği milletvekilleri aracılığı ile yönetimi seçmeye başlamıştır. Halk yönetimde söz sahibi olarak kendi kendini yönetme şeklini kazanmıştır. Halka seçme ve seçilme hakkı verilmiş bu hak ise Anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Cumhuriyet yönetiminde kamu yararı ön plana alınarak bu doğrultu da çalışmalar yapılmaktadır. Vatandaşların hak ve özgürlükleri devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Cumhuriyet yönetiminde yargı yetkisi tam bağımsız mahkemeler tarafından yürütülmektedir. Kişinin yargılanması anayasa doğrultusunda yapılmaktadır. Bu sayede kişinin hak ve özgürlükleri de korunmuş olmaktadır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.