Cevap Yaz
13 Ağustos 2023, 16:45 - Zülal Güneş Yazdı

Elektrik Çarpmasına Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir?

Soru: Elektrik Çarpmasına Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir?
Cevap:

Elektrik çarpmasına sebep olabilecek durumlar içerisinde doğrudan elektrik ile temas edilmesi veya elektriğin bulunduğu birtakım aletler ile temas edilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Elektrik Çarpması Nasıl Olur?

Elektrik Çarpmasına Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir

Kablosu kopmuş veya yıpranmış elektrikli araç ve gereçleri kullanmak, elektrik direkleri ile yakın noktada oynamak, bozuk priz veya elektrikli araç ve gereçleri kullanmak, direklerden sarkan tellere dokunmak veya prizlere iletken bir cisim sokmak elektrik çarpmasına sebep olan faktörler içerisinde yer almaktadır.

Bu noktada elektrik insanların üzerinde hayati tehlikeye sebep olduğundan mümkün olduğunca elektrik ile temastan kaçınmak ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz faktörleri dikkatli şekilde gerçekleştirmek veya hiç gerçekleştirmemek gerekmektedir. Böylece elektro çarpması durumunda korunmuş oluruz.


Elektrik Çarpmasına Sebep Olabilecek Durumlar

Elektrik çarpmasına neden olabilecek durumları şu şekilde maddeleyebiliriz;

⇒ Prize ıslak el ile dokunmak,
⇒ Prize parmağını sokmak,
⇒ Bozuk olan elektrikli araçları kullanmak,
⇒ Bozuk prize elektrikli araç takmak,
⇒ Elektrik direklerinin yakınında oyun oynamak, gibi nedenleri sıralayabiliriz.

Elektrik Çarpmasına Sebep Olabilecek Durumlar Nelerdir

Elektrik çarpmaları insan hayatını tehdit eden önemli bir kazadır. Elektrik olan alanlarda her zaman dikkatli davranmamız gerekir. Kullandığımız elektrik kablolarının dışı plastik ile kaplanarak oluşabilecek tehlikeyi önlemek amacı ile yapılmıştır. Bu durumlarda ilk olarak evlerimizde dikkatli olmamız gerekir. Özellikle çocukların ulaşabileceği alanlarda elektrikli araç gereçler bırakmamalıyız. Onların yetişebileceği yerdeki prizleri koruma kapağı ile kapatmalıyız. Dışta kalan elektrik kabloları için kablo kanalı yapılarak hem kabloları gizler hem de çocukların kablolara dokunmasını önlemiş oluruz.

Elektrik çarpmasına yönelik bilgiler hem biz büyükler hem de küçük çocukları korumak amacı ile bilgilenmemize yarayacak önlemlerdir. Elektrik çarpması ile alakalı tedbirleri her daim dikkate almalı ve evlerimizde, iş yerlerimizde, okullarda uygulamalıyız. Bu sayede elektrik çarpmalarını en aza indirgeyerek oluşabilecek kazaları önlemiş oluruz.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 240. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.