Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Emperyalizm Ne Demektir? Kısaca Bilgi

Emperyalizm Nedir

Emperyalizm Ne Demektir? Kısaca Bilgi

Emperyalizm kelimesinin sözlük anlamı yayılmacılıktır. Emperyalizm yada yayılmacılık, her hangi bir devletin başka devletler üzerinde çıkarları doğrultusunda devlet üstünde etki oluşturmaya çalışmasıdır.

Emperyalizm anlayışına sahip olan ülkelerde sömürgecilik zihniyeti bulunur. Üstelik sömürgecilikte sadece ekonomik amaçlar güdülürken emperyalizm de hem siyasi hem kültürel hem de ekonomik amaçlar güdülmektedir. Emperyalizmin temel amacı sömürge ve rekabettir.

Emperyalizm, 20. Yüzyıl da kendini gösteren ve sömürgecilik anlayışının modern hali olarak kendini gösteren bir haldir. Özellikle de büyümek için her yolu deneyen yada deneyebilecek potansiyele sahip olan devletlerin başvurduğu bir davranıştır. Çünkü her ne olursa olsun büyümek isteyen ve her türlü yolu denemekten çekinmeyen devletlerin başvurdukları bir şeydir emperyalizm.

Ancak emperyalizm yapan ülkeler ilk önce kendilerine göre olumlu giden gidişat sonrasında olumsuz bir hal alabilir. Yani bir devlet sırf kendi ülkesinin çıkarları için başka ülkenin iç işlerine karışması ilk başlangıçta doğru bir seçim olsa da sonuç her zaman hüsran olmaktadır. Bu sebeple de hiçbir ülkenin emperyalizmi seçmemesi ülkesinin bekası için önem arz eder.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.