Anasayfa Kitap Cevapları Makaleler Ödevini Sor
Cevap Yaz
8 Şubat 2020, 10:35
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1354

Emperyalizm Ne Demektir? Kısaca Bilgi

Emperyalizm Nedir

Emperyalizm Ne Demektir? Kısaca Bilgi

Emperyalizm kelimesinin sözlük anlamı yayılmacılıktır. Emperyalizm yada yayılmacılık, her hangi bir devletin başka devletler üzerinde çıkarları doğrultusunda devlet üstünde etki oluşturmaya çalışmasıdır.

Emperyalizm anlayışına sahip olan ülkelerde sömürgecilik zihniyeti bulunur. Üstelik sömürgecilikte sadece ekonomik amaçlar güdülürken emperyalizm de hem siyasi hem kültürel hem de ekonomik amaçlar güdülmektedir. Emperyalizmin temel amacı sömürge ve rekabettir.

Emperyalizm, 20. Yüzyıl da kendini gösteren ve sömürgecilik anlayışının modern hali olarak kendini gösteren bir haldir. Özellikle de büyümek için her yolu deneyen yada deneyebilecek potansiyele sahip olan devletlerin başvurduğu bir davranıştır. Çünkü her ne olursa olsun büyümek isteyen ve her türlü yolu denemekten çekinmeyen devletlerin başvurdukları bir şeydir emperyalizm.

Ancak emperyalizm yapan ülkeler ilk önce kendilerine göre olumlu giden gidişat sonrasında olumsuz bir hal alabilir. Yani bir devlet sırf kendi ülkesinin çıkarları için başka ülkenin iç işlerine karışması ilk başlangıçta doğru bir seçim olsa da sonuç her zaman hüsran olmaktadır. Bu sebeple de hiçbir ülkenin emperyalizmi seçmemesi ülkesinin bekası için önem arz eder.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Basketbol Nasıl Oynanır Kısaca Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.