Cevap Yaz
3 Nisan 2023, 0:32 - Zülal Güneş Yazdı

Ergenlik Döneminde Hangi Bez Yeterince Çalışmazsa Kişinin Boyu Kısa Kalabilir?

Soru: Ergenlik Döneminde Hangi Bez Yeterince Çalışmazsa Kişinin Boyu Kısa Kalabilir?
Cevap: Ergenlik dönemi, kişilerin iskelet sistemi açısından gelişimlerinin tamamlandığı bir dönemdir. Bu nedenle ergenlik sırasında vücutta bulunan bazı bezler düzgün çalışmaz ise iskelet sağlığı yeterli olarak gelişim gösteremez. Ergenlik sırasında yeterince iyi çalışmayan bir hipofiz bezi, kişinin boyunun kısa kalmasına sebep olmaktadır

Büyürken Kısa Kalmanın Hangi Bez İle İlgisi Vardır?

Ergenlik Döneminde Hangi Bez Yeterince Çalışmazsa Kişinin Boyu Kısa Kalabilir

Ergenlik dönemi, kişilerin iskelet sistemi açısından gelişimlerinin tamamlandığı bir dönemdir. Bu nedenle ergenlik sırasında vücutta bulunan bazı bezler düzgün çalışmaz ise iskelet sağlığı yeterli olarak gelişim gösteremez. Ergenlik sırasında yeterince iyi çalışmayan bir hipofiz bezi, kişinin boyunun kısa kalmasına sebep olmaktadır.

Bilindiği üzere beynimizin ön lobunda bulunan hipofiz bezi büyüme ve gelişmeden sorumludur. Bu nedenle hipofiz bezinden salgılanan hormonlar kişinin büyümesi için önemli olmaktadır. Ancak çeşitli sebepler ile bu hormonların gereğinden az ya da fazla salgılanması bazı sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilir.

Bu sağlık sorunlarından biri de cücelik olarak bilinen kişinin yaşına göre boyunun çok kısa kalması durumudur. Bu durum, hipofiz bezinin yeterince çalışmadığını göstermektedir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 205. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.