Cevap Yaz
5 Nisan 2023, 1:43 - Zülal Güneş Yazdı

Esmâ-İ Hüsnâ Ne Demektir? Araştıralım.

Soru: Esmâ-İ Hüsnâ Ne Demektir? Araştıralım.
Cevap: “Esma” kelimesi, “isim” kelimesinin çoğuludur. “Hüsna” kelimesi ise “en güzel” anlamına gelen bir kelimedir.

Esmâ-İ Hüsnâ Ne Anlama Gelmektedir?

Esmâ-İ Hüsnâ Ne Demektir Araştıralım.

Bu iki kelime ile oluşturulan sıfat tamlaması Esma-i Hüsna ise “en güzel isimler” anlamına sahiptir ve bu nedenle Esma-i Hüsna’nın kelime anlamı en güzel isimlerdir.

Ancak bu tamlama, İslamiyet’te bir terim olarak kullanılmakta ve Yüce Allah’ın (c.c) bütün isimleri için kullanılmaktadır. Yani Esma-i Hüsna, İslamiyet’te Allah’ın bütün isimleri için kullanılan bir kelimedir.

Allah’u Teala’nın hem sahih hadislerde hem de Kur’an’da geçen pek çok ismi bulunmaktadır ve tüm bu isimleri betimlemek adına dinimizde Allah’ın isimlerine Esma-i Hüsna denmektedir. Allah’ın isimlerinin en güzel isimler olduğu bu kelime ile dile getirilmektedir.

5. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 9. Sayfa Cevapları Lisans Yayınları  2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.