Cevap Yaz
13 Ağustos 2023, 16:49 - Zülal Güneş Yazdı

Evimizde Kullandığımız Pillerin Bitmesi Durumunda Ne Yaparız?

Soru: Evimizde Kullandığımız Pillerin Bitmesi Durumunda Ne Yaparız?
Cevap:

Evimizde kullandığımız piller bittiğinde, bu pilleri, dışarıda bulunan atık pil toplama kutularına atarak veya bu pilleri evimizde bir kutuda biriktirdikten sonra geri dönüşüm merkezlerine götürerek, çevreye zarar vermelerine engel olmamız gerekmektedir.

Kullandığımız Piller Bittiği Zaman Ne Yaparız?

Evimizde Kullandığımız Pillerin Bitmesi Durumunda Ne Yaparız?

Piller, doğada uzun yıllar boyunca atık olarak yaşayabilmekte ve bu nedenle de çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu yüzden de artık bitmiş olan pillerin, geri dönüştürülerek tekrardan pil olarak üretilebilmesi adına, bu pillerin geri dönüşüm merkezlerine götürülmesi veya dışarıda direkt olarak bu pillerin biriktirilmesi için koyulmuş olan geri dönüşüm kutularına bu pillerin atılması gerekmektedir.

Bitmiş olan pilleri direkt çöpe atmak, bu pillerin doğada atık olarak kalmasına ve çevreye zarar vermesine neden olduğu için, geri dönüşüme kazandırılması çok önemlidir.

Piller Biterse Ne Yapabiliriz?

Piller kimyasal cihazlardır. Kimyasal oldukları için toprakta uzun süre çözünemezler ve toprağa ile suya zarar vererek verimsizleştirirler. Pillerin zararlarının büyük olması dolayısı ile biten piller için toplama kutuları vardır. Evlerimizde ve iş yerlerinde kullanıp bitirdiğimiz pilleri bu kutuların bulunduğu yerlere götürerek atmamız gerekir.

Piller Biterse Ne Yapabiliriz

Pillerin doğaya atılması sonucunda en çok zarar veren maddelerden biridir. Pillerin toprak ile temasında 300 yılda çözüldüğü bilinmektedir. Bu geçen süre de piller toprağı güçsüzleştirir ve verimsizleştirir. Su ile temasında ise suları kirleterek kullanıldığında hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Pillerimiz bittiği takdirde muhafaza ederek biriktirmeli ve pil toplama kutularının olduğu okul, hastane ve benzeri yerlere götürerek pil toplama kutularına bırakmalıyız. İnsanoğlu doğa ile  birlikte yaşar ve bizlere düşen de bizi yaşatan doğanın kirletilmesine, zarar verilmesine izin vermemektir.

3. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 228. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.