Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Fatih Sultan Mehmet’in Kısaca Padişahlık Dönemi

Fatih Sultan Mehmet Portre

Fatih’in İlk Kez Tahta Çıkması

Fatih Sultan Mehmet 2 defa tahta geçmiştir. İlk başta babası kendi isteği ile tahttan inince tek varis olarak tahta 12 yaşında geçmiştir. Ancak henüz devlet yönetme tecrübesi olmayan II. Mehmet, dönemin veziri Çandarlı Halil Paşa tarafından tahttan indirilerek babası II. Murad’ı tahta çağırır. En sonunda babası öldüğünde genç sayılabilecek yaşta tahta geçti. Bu nedenle henüz fatih olmamış II. Mehmet’i herkes toy yani tecrübesiz olarak görüyordu. Ancak o, dönemin en zeki insanlarındandı.

Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul

Devlet tecrübesi kazanmış olan II. Mehmet, ilk iş olarak isyan çıkaran Anadolu beyliklerini yenilgiye uğratmış daha sonra ise Bizans’ın son toprağı olan constantinople yani İstanbul’u fethetmek üzere sefer hazırlıklarına başlamıştır. Bunu bir delilik olarak gören bazı vezirleri onu durdurmaya çalışmış ancak amacından döndürememiştir. Boğazı kontrol edecek hisarlar inşa ettirmiş, tarihte eşi benzerine rastlanmayacak kadar büyük toplar döktürmüş, yürüyen kuleler hazırlatmıştır.

6 Nisan 1453’te İstanbul’un fethine resmen başlanmıştı. Bu sefer ortalama 2 ay sürmüştür. En sonunda Osmanlı ordusu savaşı kazanmıştır. Fatih ise tarihin en önemli komutanları arasında yerini almıştır. İstanbuldan sonra bir çok hristiyan devleti yıkmıştır. Kırımı, Ege Adalarını ve Yunan adalarını Osmanlı toprağına katmıştır. Fatih yine bir sefer hazırlığında iken şüpheli bir şekilde vefat etmiştir.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.