Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Fransız İhtilalinin Osmanlı Devletine Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Fransız İhtilalinin Osmanlı Devletine Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Fransız İhtilalinin Osmanlı Devleti’ne Etkisi

Fransız İhtilali yeni bir çağın açılmasına sebep olmuş 1789’da gerçekleşen Fransız İhtilali ile Osmanlı adeta çökmeye başlamıştır. Bunun nedenini şöyle açıklayabiliriz:

Osmanlı İmparatorluğu büyük bir imparatorluktu. Topraklarının içerisinde Yahudi, Müslüman, Hristiyan, Gürcü, Ermeni, Arap, Bulgar, Yunan, Rum ve aklınıza gelebilecek bir çok milliyete sahip imparatorluktu. Çöküşe geçmesinin sebebide tam olarak budur. Bir çok milliyete ev sahipliği yapması. Osmanlı İmparatorluğu 1789 Fransız İhtilali ile bir çok yerde isyanlar çıkmış ve her milliyet bağımsızlığını istemiştir. Bundan önce zaten kendi iç meseleleriyle uğraşan Osmanlı İmparatorluğu, kışkırtmalara gelen bu farklı milliyetten insanlarla baş edememiş ve çok kısa sürede aşırı derecede toprak kaybetmiştir.

Özellikle II. Abdulhamid döneminde toprak kaybı hat safaya ulaşmış ve dış güçlerin baskılarıyla meşrutiyet ilan edilmiştir. Elbette 2. Abdulhamid toprak kaybetmiş olabilir ancak belkide Abdulhamid Osmanlı hanedanlığının en zeki padişahlarından birisidir çünkü devletin yıkılışını uzun bir süre uzatmayı başardı.

Konuyu toparlayacak olursak Fransız İhtilalinden sonra milliyetçilik akımları başlıyor ve her milliyet bağımsızlıklarını isteyerek isyan çıkarıyor ve Osmanlı hızla toprak kaybediyor en sonunda yıkılıyordu. Fransız İhtilali Osmanlı İmparatorluğunun sonunu getirmiş bir ihtilal diyebiliriz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.