Cevap Yaz
30 Kasım 2022, 18:22 - Furkan Yazdı

Güneş Enerjisinin Günlük Yaşam ve Teknolojideki Yenilikçi Uygulamaları Nelerdir?

Güneş Enerjisinin Günlük Yaşam ve Teknolojideki Yenilikçi Uygulamaları Nelerdir?” başlıklı konu içerisinde 7. sınıf öğrencilerinin en çok ihtiyaç duyabileceği konular arasında bulunmaktadır. Bu soru 7. sınıf fen bilimleri ders kitabı cevapları sayfa 158 içerisinde bir araştırma konusudur. Öğrenciler bu sayfadan araştırmalarını yapabilirler.

Güneş Enerjisinin Günlük Yaşam ve Teknolojideki Yenilikçi Uygulamaları Nelerdir?

Güneş Enerjisinin Günlük Yaşam ve Teknolojideki Yenilikçi Uygulamaları Nelerdir?

Güneş enerjisi günümüzde doğal enerji/yenilenebilir enerji kaynakları arasında en güvenilir ve en güvenilir olan kaynaklarından birisidir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan fosil enerji kaynaklarına alternatif olarak görülen ve günümüzde potansiyeli en çok olan enerji kaynağı olan güneş enerji kaynakları, günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır.

Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki yenilikçi uygulamaları sık sık karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde her ne kadar bu uygulamalara pek yer verilmese bile fosil yakıtları tüketmeyi sonlandırmış bazı ülkelerde sıklıkla kullanıldığını görüyoruz. Güneş enerji kaynakları günümüzde daha çok toplum yararına hizmet gösteren araç, cisim veya buna benzer aletlerin enerji kaynakları için kullanılmaktadır. Bu uygulamalara bir kaç örneği şöyle verebiliriz:

  • Gece aydınlatılması gereken trafik tabelalarına yerleştirilen küçük güneş panelleriyle sabah enerji depolayıp gece depolanan enerji kaynağı ile aydınlatılmasını sağlamak.
  • Özellikle otoyol gibi bütün gün güneş enerjisine maruz kalan bazı bölgelerdeki aydınlatma cihazlarına güneş panelleri yerleştirilerek gece vakitlerinde depolanan bu enerji ile aydınlatma sağlamak.
  • Bazı elektrikli araçların tavan kısmına güneş panelleri yerleştirilerek tam enerji olmasa bile kısmen bir enerji kaynağı sağlayarak tasarrufa yardımcı olması.
  • Evlerin çatılarına yerleştirilen elektrik depolanmasını sağlayan güneş panelleri ile ücretsiz bir elektrik kaynağı sağlamak.
  • Uzaya gönderilen ve onlarca yıl geri dönmeyecek uyduların güneş panelleri aracılığı ile sınırsız bir şekilde uzayda enerji üretebilmelerini sağlamak.

ve buna benzer olarak günümüzde güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki yenilikçi uygulamaları hakkında bir çok konuya değinebiliriz. Güneş enerjisi günlük hayatta düşük ışıklı aydınlatma cihazlarını aydınlatmadan kullanılmaktan başka pek sık rastlanan bir enerji kaynağı değildir. Gelecek dönemlerde güneş enerjisi hakkında daha ciddi gelişmeler olacağı beklenmektedir. Güneş enerjileri günümüzde yaygın olarak uzay alanında kullanmaktadır. Uzaya gönderilen insanlı veya insansız her araçta bu güneş panelleri bulunmakta ve ucuz bir şekilde sınırsız enerji üretilmektedir. Bu nedenle güneş enerjisi uzay teknolojisinde vazgeçilmeyen bir kaynaktır. Güneş enerjisinin günlük yaşam ve teknolojideki yenilikçi uygulamaları hakkında örnekleriniz varsa yorumlardan belirtebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.