Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 15:56 - Zülal Güneş Yazdı

Güneş Işınlarını Her Gün Gördüğümüz Halde Güneş’te Meydana Gelen Patlamaları Niçin Duyamıyoruz?

Soru: Güneş Işınlarını Her Gün Gördüğümüz Halde Güneş’te Meydana Gelen Patlamaları Niçin Duyamıyoruz?
Cevap:

Güneş ışınlarını görmemize olanak veren ışık, uzay boşluğunda yayılabilir. Ancak ses, uzay boşluğunda yayılamaz. Bu nedenle Güneş’te meydana gelen patlamaları duymamız mümkün olmamaktadır.

Güneş’te Meydana Gelen Patlamaları Bizler Neden Duyamayız?

Güneş Işınlarını Her Gün Gördüğümüz Halde Güneş’te Meydana Gelen Patlamaları Niçin Duyamıyoruz?

Sesin yayılabilmesi için taneciklere ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle ses, dünya üzerinde var olan ve tanecikli yapıya sahip olan katı, gaz ve sıvı maddeler içerisinde değişik hızlarda yayılabilir. Sesin yayılması katı maddelerde en hızlı, gaz maddelerde ise en yavaş gerçekleşmektedir.

Ancak uzay boşluğunda katı, sıvı ya da gaz tanecikleri bulunmadığı için sesin iletilebileceği herhangi bir tanecik de bulunmamaktadır. Bu sebeple ses, uzay içerisinde yayılarak dünyaya ulaşamaz.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 171. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.