Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Halifelik Hangi Padişah Döneminde Osmanlı İmparatorluğuna Geçmiştir?

Halife Olan İlk Osmanlı Padişahı

Halifelik Ne Zaman Osmanlıya Geçti?

İslam dünyasının yönetimi peygamber efendimiz yaşadığı sürece onun elindeydi. Ancak peygamber efendimizin vefatıyla birlikte bir yönetim boşluğu oluşmuştur. Bu yönetim boşluğu ise dört halife dönemi doldurulmuştur.

Ancak üçüncü halife olan Hz. Osman döneminde ise Müslümanlar arasında gerginlik ve fikir ayrılıkları başlamıştır. Dördüncü halife olan Hz. Ali döneminde ise bu karışıklık çok büyümüş ve seçimle seçilen halifelik dönemi son bulmuş. Hz. Ali’den sonra ise halifelik seçimle belirlenmemiştir. Bunun yerine kutsal topraklara sahip olan devletler halife olarak adlandırılmıştır. Osmanlı devleti ise yavuz sultan selim döneminde halifelik geçmiştir. Yavuz sultan Selim’in Mercidabık savaşı ile memluk devletini aldıktan sonra memluklerde olan halifelik Osmanlı devletine geçmiştir.

Yani Osmanlı devletinin ilk halifesi yavuz sultan selim olmuştur. Yavuz sultan Selim’den sonra gelen tüm padişahlar otomatikman halife ünvanlı almışlardır. Halifelik Osmanlı devletine geçmeden önce Osmanlı sadece bir Müslüman devlet iken.

Halifeliğin Osmanlı devletine geçmesiyle birlikte Osmanlı devleti tüm Müslüman ülkelerin lideri haline gelmiştir. Ancak Osmanlı devletinin bu halifelik yetkisini dağılma döneminde bir işe yaramamıştır.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.