Cevap Yaz
26 Ağustos 2023, 12:49 - Furkan Yazdı

Hatay Hakkında Bilgiler

Hatay Hakkında Bilgiler

Hatay Hakkında Bilgiler

Hatay 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmış son vilayetimizdir. Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hatay benim şahsi meselemdir!” diyerek önemini vurguladığı bir şehirdir. Hatay Türkiye Cumhuriyet’ine bağlanmadan önce bağımsız bir Cumhuriyet idi. Bayrağı neredeyse Türkiye Cumhuriyeti bayrağı ile aynı idi. Hatay Devletinin ilk ve son cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen’dir. 1939 yılında yapılan müzakereler sonrası Hatay resmen Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

Hatay Devleti – État du Hatay – دولة هتاي

Hatay Devletinin Bayrağı

Hatay Cumhuriyeti Bayrağı

Hatay Devleti Marşı

Hatay Cumhuriyeti Milli Marşı


Hatay’ın 14 tane ilçesi bulunmaktadır. Hatay’ın Suriye ile komşu olmasından dolayı son zamanlarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen operasyonlarda Reyhanlı ve Yayladağı ilçeleri stratejik bir önem kazanmıştır.

Nerede bu Hatay?

Hatay Türkiye’nin en güneyindedir ve Akdeniz bölgesi içerisinde yer almaktadır.

Neden bu kadar önemli?

Hatay gerek İskenderun’daki önemli liman, gerek jeopolitik konum gereği çok önemli bir yere sahiptir. Suriye’ye yapılan operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetlerine adeta karargah görevi görüyor. Hatay’ın içerisinde bulunan Antakya, Hristiyanlar için kutsal şehir olarak kabul edilir ve yine Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen kilise bu ilçede bulunur. Bu yönden de bakacak olursak hem din turizmi, hem liman kent hemde stratejik konum olarak bir çok öneme sahip.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.