Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 16:11 - Zülal Güneş Yazdı

İçi Dolu Saydam Cam Veya Plastik Şişenin Arkasındaki Cisimlerin Olduğundan Farklı Görünmesinin Nedeni Nedir?

Soru: İçi Dolu Saydam Cam Veya Plastik Şişenin Arkasındaki Cisimlerin Olduğundan Farklı Görünmesinin Nedeni Nedir?
Cevap: İçi dolu saydam cam veya plastik şişenin arkasındaki cisimlerin şişenin doluluğuna bağlı olarak farklı görünmesinin nedeni, ışığın kırılmasıdır.

Işık Kırılması Nasıl Olur?

İçi Dolu Saydam Cam Veya Plastik Şişenin Arkasındaki Cisimlerin Olduğundan Farklı Görünmesinin Nedeni Nedir

Işık, havadan geçerken doğrusal bir yolda ilerler. Ancak bir ortamdan diğerine geçerken hızı ve yönü değişir. Bu sürece ışığın kırılması denir. Saydam cam veya plastik şişenin içindeki cisimler de bu ışık kırılması sürecinden etkilenir.
İçi dolu saydam cam veya plastik şişenin arkasındaki cisimler, şişenin doluluğuna bağlı olarak farklı görünebilir. Eğer şişe tamamen doluysa, cisimler daha yakından görünecektir çünkü ışık, cisimlere doğru kırılır ve daha az yayılır. Eğer şişe yarım doluysa, cisimler daha uzaktan görünebilir çünkü ışık, şişenin boş kısmında yayılır ve cisimlere daha az odaklanır.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 166. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.