Cevap Yaz
24 Mart 2024, 13:04 - Furkan Yazdı

İçinde Aşağıdaki Atasözlerinden En Az Birinin Geçtiği “Yalan” Konulu Bir Hikâye

Soru: İçinde Aşağıdaki Atasözlerinden En Az Birinin Geçtiği “Yalan” Konulu Bir Hikâye
Cevap:

Bir zamanlar, eski bir köyde yaşayan bir çoban varmış. Bu çoban, doğruyu söylemek konusunda ün salmış biriydi. Köylüler arasında “Ağzından bal damlıyor” derlerdi ona. Bir gün, çobanımızın önüne birazcık zenginlik gelmiş. Kendisine ait bir sürü küçükbaş hayvanı olmuş. Ancak, bu yeni kazandığı serveti korumak için yanında çalışacak bir yardımcıya ihtiyaç duymuş.

Köyde bilge bir adam yaşarmış. Herkes onun söylediklerine inanır ve kendisine danışırmış. Bu çoban da kendi meselesini danışmak için bilgeye gitmiş. Bilge, çobana öğüt verirken şöyle demiş:

“Bir atasözümüz vardır: ‘Ağzı olan konuşur.’ Sana tavsiyem, işe almayı düşündüğün kişinin geçmişteki tutarlılığına dikkat etmen. Yalan söyleyen biri, zaten kendisi hakkında bir gerçeği gizlemiş demektir.”

Çobanımız bu öğüdü dikkate almış ve işe alacağı kişiyle konuşmuş. O kişi, kendisiyle ilgili bazı bilgileri saklamış, yalan söylemiş. Çobanımız, bilgenin sözlerini hatırlayarak onu işe almaktan vazgeçmiş.

Bir süre sonra, köyde bir hırsızlık olayı meydana gelmiş. Çobanımızın hayvanları çalınmış. İşte o zaman çobanımız gerçek yüzünü göstermiş. Tüm köylüler, onun dürüstlüğünden emin olmuş ve yardımına koşmuşlar. Çobanımız, gizlediği gerçekleri ortaya çıkaran kişinin aslında kendisi olduğunu itiraf etmiş.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 100. Sayfa Cevapları KOZA Yayıncılık

Bu hikâye, “Ağzı olan konuşur” atasözünün ne kadar önemli olduğunu anlatır niteliktedir. Gerçeği gizlemek veya yalan söylemek her zaman zarar verici sonuçlara yol açar. Çünkü insanlar güven duygusunu kaybeder. Doğruluktan ve dürüstlükten sapmak, ilişkileri zedeler ve toplumsal düzende bozulmalara neden olur.

İçinde Aşağıdaki Atasözlerinden En Az Birinin Geçtiği “Yalan” Konulu Bir Hikâye

Unutmayalım, yalanın içinde gizlenen gerçekler her zaman gün yüzüne çıkar. Yalanın ardında yatan gerçekleri keşfetmek için çaba harcamalı ve doğruyu söylemekten asla vazgeçmemeliyiz. Ancak bu şekilde, sağlam temellere dayanan ilişkiler kurabilir, toplumun huzurunu ve barışını sağlayabiliriz.

Birazcık gerçekliği kaybetmek pahasına yalanın peşinden gitmemeli, doğruluğu kucaklamalıyız. Çünkü her ne kadar bazı durumlarda yalan söylemek cazip gelse de, sonunda yalan hep yakalarımızı bırakmaz. Doğruyu söylemek ve gerçekleri paylaşmak, iç huzurumuzu korumanın en önemli yoludur.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 100. Sayfa Cevapları KOZA Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.