Cevap Yaz
3 Nisan 2023, 0:52 - Zülal Güneş Yazdı

İdrar Oluşumunun Yaz Mevsiminde Azalmasının Sebebi Nedir?

Soru: İdrar Oluşumunun Yaz Mevsiminde Azalmasının Sebebi Nedir?
Cevap:

Genel olarak yaz mevsimi geldiğinde idrar oluşumu azalmaktadır. Bu durumun sebebi, yazları sıcak hava nedeni ile vücudumuzda bulunan suyun fazlasını yalnızca idrar olarak değil de terleme yolu ile de vücudumuzdan uzaklaştırmamız olmaktadır.

Yaz mevsiminde İdrar Oluşumu Neden Azalır?

İdrar Oluşumunun Yaz Mevsiminde Azalmasının Sebebi Nedir?

Terleme, deri yüzeyinde bulunan gözenekler sayesinde gerçekleşen bir olaydır. Yazları sıcak havanın etkisi ile vücut sıcaklığı yükseldiği için vücudumuz ısı dengesini korumak adına terleme yolu ile vücudu soğutmaya çalışmaktadır.

Bu nedenle vücudumuzda fazla miktarda bulunan suyun büyük bir kısmı terleme yolu ile deriden atılır. Bu sayede de idrar oluşumu ve birikimi için daha uzun süre gerekmektedir. Terleme yolu ile su atımı gerçekleştiği için kişilerin idrarlarında çok az miktarda su bulunmaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 81. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.