Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 16:07 - Zülal Güneş Yazdı

Işık Kirliliğinin Gökyüzü Gözlemleri Açısından Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Soru: Işık Kirliliğinin Gökyüzü Gözlemleri Açısından Olumsuz Etkileri Nelerdir?
Cevap: Işık kirliliği, genel olarak büyük ve kalabalık şehirlerde ortaya çıkan bir çevre sorunudur. Işık kirliliği, doğru konumlanmamış aydınlatma araçlarının sebep olduğu bir sorundur. Gökyüzü gözlemi açısından ise öncelikli olarak dünya dışında bulunan gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırmaktadır.

Gökyüzü Gözlemlerini Işık Kirliliği Nasıl Etkiler? 

Işık Kirliliğinin Gökyüzü Gözlemleri Açısından Olumsuz Etkileri Nelerdir

Işık kirliliği, genel olarak büyük ve kalabalık şehirlerde ortaya çıkan bir çevre sorunudur. Işık kirliliği, doğru konumlanmamış aydınlatma araçlarının sebep olduğu bir sorundur. Gökyüzü gözlemi açısından ise öncelikli olarak dünya dışında bulunan gök cisimlerinin gözlemlenmesini zorlaştırmaktadır.
Çünkü çevrede birçok ışık kaynağı olması, gökyüzü gözlemlerini zor hale getirir. En iyi gözlem için tam karanlık olması gerekmektedir. Işık kirliliği, uzakta bulunan gök cisimlerinin gözlemlenmesini de imkansız hale getirir.
Aynı zamanda aydınlık olan yeryüzü, atmosfer içerisinde bulunan bazı molekülleri harekete geçirdiği için atmosfer içindeki ışığın değişmesine neden olur. Bu durumda da yapılan gözlemlerde yanılsamalar ortaya çıkar.

7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 29. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.