Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 13:59 - Zülal Güneş Yazdı

Islahat Fermanı’nın Hangi Özelliği Bir Demokratikleşme Hareketi Olduğunun Kanıtıdır?

Soru: Islahat Fermanı’nın Hangi Özelliği Bir Demokratikleşme Hareketi Olduğunun Kanıtıdır?
Cevap:

Osmanlı devleti, Islahat Fermanı ile birlikte Osmanlı devleti içerisinde yaşayan ve Müslüman olmayan kişilere de birtakım haklar tanımıştır. Bu nedenle de Islahat Fermanı, demokratikleşme yolunda atılmış önemli adımlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Islahat Fermanı’nın Demokratikleşmeye Adım Olan Özelliği Nedir?

Islahat Fermanı’nın Hangi Özelliği Bir Demokratikleşme Hareketi Olduğunun Kanıtıdır

Islahat Fermanı ile birlikte Osmanlı devleti içinde yaşayan gayrimüslim kişilere de devlet kadrolarında yer alma, askerlik yapma ve askeri okullara kayıt olabilme gibi Müslümanların sahip olduğu haklar tanınmıştır.

Aynı zamanda gayrimüslim halka da vergi konusunda Müslüman halk ile denklik sağlanmış, iltizam yöntemi ve cizye vergisi kaldırılmıştır. Tüm halka dini inanç özgürlüğü ve ibadet özgürlüğü hakkı verilmiştir. Bu nedenle Islahat Fermanı oldukça demokratik bir belgedir.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 179. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.