Cevap Yaz
7 Nisan 2023, 11:20 - Zülal Güneş Yazdı

Islahat hareketleri sonucu Osmanlı toplumunda ve ekonomisinde hangi değişiklikler gerçekleşmiştir?

Soru: Islahat hareketleri sonucu Osmanlı toplumunda ve ekonomisinde hangi değişiklikler gerçekleşmiştir?
Cevap: Islahat hareketleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyılın ortalarında karşılaştığı iç ve dış sorunlara çözüm arayan reform girişimleridir. Bu hareketler sonucu birçok alanda değişiklikler gerçekleşmiştir. Bunlar arasında toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlarda değişiklikler sayılabilir.

Islahat Hareketleri Osmanlıyı Nasıl Etkilemiştir?

Islahat hareketleri sonucu Osmanlı toplumunda ve ekonomisinde hangi değişiklikler gerçekleşmiştir

Islahat hareketleri, Osmanlı İmparatorluğu’nun 19. yüzyılın ortalarında karşılaştığı iç ve dış sorunlara çözüm arayan reform girişimleridir. Bu hareketler sonucu birçok alanda değişiklikler gerçekleşmiştir. Bunlar arasında toplumsal, ekonomik ve siyasal alanlarda aşağıdaki gibi değişiklikler sayılabilir:

  • Islahat hareketleri sonucu toplumsal yapıda değişiklikler yaşanmıştır. Özellikle, Tanzimat Fermanı ile getirilen hukuki reformlar, Osmanlı toplumunda eşitlik, adalet ve özgürlük kavramlarının benimsenmesine yardımcı olmuştur.
  • Osmanlı İmparatorluğu’nda ekonomik yapıda da önemli değişiklikler yaşanmıştır. Avrupa tarzı sanayileşme hareketleri başlatılmış, yeni limanlar, demiryolları ve fabrikalar kurulmuştur.
  • Tanzimat Fermanı ile birlikte, Osmanlı İmparatorluğu’nda meclislerin kurulması ve seçimlerin yapılması öngörülmüştür.

Islahat hareketleri, Osmanlı İmparatorluğu’nda birçok alanda değişikliklerin yaşanmasına sebep olmuştur. Ancak bu hareketler, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünü engelleyememiş ve imparatorluk, 20. yüzyılın başlarında parçalanmıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 95. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.