Cevap Yaz
20 Kasım 2023, 21:49 - Zülal Güneş Yazdı

İstanbul’un fethinden sonra istimalet politikası ve millet sistemi uygulanmış mıdır? Neden?

Soru: İstanbul’un fethinden sonra istimalet politikası ve millet sistemi uygulanmış mıdır? Neden?
Cevap: İstanbul’un fethinden sonra Osmanlı İmparatorluğu’nda istimalet politikası ve millet sistemi uygulanmıştır. İstimalet politikası, fethedilen topraklardaki Hristiyan halkların, kendi dinlerine göre yaşamalarına ve yönetilmelerine izin veren bir politikadır. Millet sistemi ise, imparatorluğun içindeki farklı dinlere ve etnik gruplara ayrılmış yönetim birimlerinin olduğu bir sistemdir.

İstanbul Fethi İle Uygulanan İstimalet Politikası ve Millet Sistemi

İstanbul'un fethinden sonra istimalet politikası ve millet sistemi uygulanmış mıdır Neden

İstanbul’un fethi sonrasında, Osmanlı İmparatorluğu’nun genişlemesi ve farklı din ve etnik kökenden insanların bir arada yaşaması, istimalet politikasının ve millet sisteminin uygulanmasını gerektirmiştir. İmparatorluk, farklı din ve etnik kökenden insanları kendi yönetimleri altında toplamak ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için bir millet sistemi kurmuştur. Bu sistemde, her millet kendi dinî liderleri tarafından yönetilmiş ve kendi hukukuna göre yargılanmıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 57. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.