Anasayfa Kitap Cevapları
Cevap Yaz
16 Aralık 2020, 13:27
Furkan Furkan
Yönetici
Konu Sayısı: 1101

“Kadercilik Anlayışı ve Zararları” Konulu Bir Kompozisyon

“Kadercilik Anlayışı ve Zararları” Konulu Bir Kompozisyon

Kader, Allah’ın kullarının ne yapacağını önceden bilmesidir. İnsanlar kendi iradesiyle Allah’ın emirlerine uyar ya da günah işler. Kullar geleceği göremez. Geleceği sadece Allah bilir. Kul ne olacağını bilmediği için temkinli olup Allah’a tevekkül ederek hareket etmeleri gerekir.

Kader kavramını yanlış anlayan insanlar “Allah zaten ne yapacağımızı biliyor, bizim bir şey yapmamıza gerek yok” düşüncesine kapılıyorlar. Bu şekilde düşündüğümüzde başımıza gelecek olanları hayal ettiğimiz takdirde zararda olan bizler olmuş olacağız. Mesela sınava çalışsam da çalışmasam da Allah sonucu biliyor ve O’nun dediği gibi olacak deyip sınava çalışmazsak kötü sonuç gelmesini garantilemiş oluruz. Sınava çalışıp tevekkül etmemiz gerekir. Elbette Allah’ın dediği gibi olacak ama Hz. Allah bize bu kısımda cüz i irade vererek bu sonucu bizim seçmemizi istiyor. Önümüzde iki seçenek var ve bize verilen irade ile çalışmayı ya da çalışmamayı tercih ederiz. Hangisini tercih edersek edelim Allah onu öncesinde bilir.

Kısacası biz hangi iş olursa olsun çabalayıp Allah’ın istediği gibi bir kul olmaya çalışmalıyız. Önceden belli olmuş olsa da bize verilen irade ile iyiliği tercih ederek başımıza geleni , kaderimizde yazılı olanları, kabullenmeyi bilmeliyiz. Allah her şeye kadirdir.


Yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorum yazmak için TIKLAYIN.

Bir önceki yazımız olan Teravih Namazının Camilerde Kılınmasının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Sadece Uzun Yorumlar Onaylanır.

Lütfen Konuyu Geliştirecek Uzun Yorumlar Yazınız.

Ana Sayfa Gizlilik Politikası İletişim S.S.S

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.