Cevap Yaz
4 Şubat 2023, 16:10 - Zülal Güneş Yazdı

Kaldırımı Olmayan Yollarda Yayalar Hangi Kurallara Uymalıdır?

Soru: Kaldırımı Olmayan Yollarda Yayalar Hangi Kurallara Uymalıdır?
Cevap:

Kaldırımı olmayan yollarda yayalar her zaman yolun sağ tarafından gitmeli ve yol kenarındaki banketleri kullanmalıdır. Özellikle gece yolculuğunda fosforlu kıyafetler giyilmeli ve fener kullanılmalıdır. Duran araçların önünden veya arkasından asla geçilmemelidir. Taşıt yolunun kenarında kaldırımsız alanlar için yayalara ayrılan banketler için yayalar her zaman sol banketi kullanmalı ve taşıt yoluna çıkılmamalıdır.

Banket Nedir?

Kaldırımı Olmayan Yollarda Yayalar Hangi Kurallara Uymalıdır?

Banket nedir? Sorusuna yanıt olarak; Banket, karayollarında yani yayalar için kaldırımın bulunmadığı yollarda yolun her iki yanında bulunan ve yayaların yola çıkmadan güvenli bir şekilde yürüyebilmesini sağlayan toprak veya çakıl döşeli bir bölümdür. Gerekli olması halinde araçlar bu banketlere araçlarını da park edebilmektedir ve banket kullanımında yayalar yaya kaldırımı olmayan yollarda gidiş yönlerine göre sol banketten yürümelidir.

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 22. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.