Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 14:33 - Zülal Güneş Yazdı

Küçük Kan Dolaşımı ve Büyük Kan Dolaşımının Hangi Yapı Ya Da Organlar Arasında Gerçekleşir?

Soru: Küçük Kan Dolaşımı ve Büyük Kan Dolaşımının Hangi Yapı Ya Da Organlar Arasında Gerçekleşir?
Cevap: Küçük kan dolaşımı, kalbin sağ tarafında başlar ve akciğerlere doğru devam eder. Bu dolaşım sistemi, oksijensiz kanın kalpten akciğerlere gönderilmesi ve oksijenle zenginleştirilmesiyle oluşur.

Küçük Kan Dolaşımı ve Büyük Kan Dolaşımı Oluşumları

Küçük Kan Dolaşımı ve Büyük Kan Dolaşımının Hangi Yapı Ya Da Organlar Arasında Gerçekleşir.

Küçük kan dolaşımı, kalbin sağ tarafında başlar ve akciğerlere doğru devam eder. Bu dolaşım sistemi, oksijensiz kanın kalpten akciğerlere gönderilmesi ve oksijenle zenginleştirilmesiyle oluşur. Burada gaz alışverişi gerçekleşir ve karbondioksit atılırken, oksijen alınır. Oksijenlenen kan, kalbin sol tarafına geri döner.

Büyük kan dolaşımı ise, kalbin sol tarafında başlar ve vücuttaki tüm organlara doğru devam eder. Bu dolaşım sistemi, oksijenli kanın kalpten aort damarı aracılığıyla vücudun tüm organlarına taşınması ve dokulara oksijen ve besinlerin sağlanmasıyla oluşur. Doku ve organlardaki atık maddeler de kan yoluyla alınır ve böbrekler, akciğerler ve diğer organlar aracılığıyla atılır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 65. Sayfa Cevapları Sevgi Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.