Cevap Yaz
3 Nisan 2023, 0:31 - Zülal Güneş Yazdı

Kulağımızın Yapısında Bulunan Östaki Borusunun Görevi Nedir?

Soru: Kulağımızın Yapısında Bulunan Östaki Borusunun Görevi Nedir?
Cevap: Östaki borusu, kulak zarı ile üst solunum yolu arasındaki bağlantıyı sağlayan bir yapıdır. Bu boru, kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunu dış dünya ile eşit hava basıncına getirmek için görevli olan bir yapıdır

Östaki Borusunun Görevi Nedir?

Kulağımızın Yapısında Bulunan Östaki Borusunun Görevi Nedir

Östaki borusu, kulak zarı ile üst solunum yolu arasındaki bağlantıyı sağlayan bir yapıdır. Bu boru, kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunu dış dünya ile eşit hava basıncına getirmek için görevli olan bir yapıdır.

Kulak zarı ile dış ortam arasındaki basınç farkını dengelemek için östaki borusu açılarak basınç farkı giderilir. Uçak yolculuklarında veya dağ yüksekliklerinde basınç değişikliklerinden dolayı orta kulakta sıkışma hissedilebilir. Östaki borusu açılarak basınç dengelemesi sağlanır ve kulakta rahatlama hissedilir.

Östaki borusunun görevlerini yerine getirememesi durumunda orta kulakta basınç dengesizliği oluşabilir. Bu durumda, kulakta dolgunluk hissi, işitme kaybı ve kulak ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 205. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.