Cevap Yaz
2 Nisan 2023, 4:12 - Zülal Güneş Yazdı

Kurban İbadetinin Toplumsal Dayanışma ve Birlik Açısından Önemi

Soru: Kurban İbadetinin Toplumsal Dayanışma ve Birlik Açısından Önemi
Cevap: Kurban kültü toplumsal dayanışmayı korur. Toplumda bir birliktelik duygusu yaratılır, toplumsal farklılıklar dengelenir ve toplumsal bütünlük sağlanır.

Kurban İbadeti Toplumun Birlik Olmasını Sağlar Mı? 

Kurban İbadetinin Toplumsal Dayanışma ve Birlik Açısından Önemi

Kurban kesebilen Müslümanlar, kesemeyenlere kesilen kurbanın etini verir ve onları sevindirir.
Kurban kültü, Allah’a yaklaşmayı ve Allah’a boyun eğmeyi amaçlayan bir ibadet şeklidir. Ancak sadece bireylere fayda sağlamakla kalmayıp toplumsal dayanışmaya da katkı sağlayan kurban kültünde insanlar kurban etlerini birbirleriyle paylaşırlar. Kurbanı paylaşmak, insanlar arasında yakınlaşmayı sağlar. Birbirini tanımayan birçok insanı bir araya getiren bu tarikat, aynı zamanda yardıma ihtiyacı olan insanların toplum içinde görülmesini de sağlıyor. En zayıflara bile yılda en az bir kez et yediren bu tarikat sayesinde cimriler ve istifçiler paylaşmaya başlar.

7. Sınıf Din Kültürü Ders Kitabı 55. Sayfa Cevapları GÜN Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.