Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 16:07 - Furkan Yazdı

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Hikâye Edici Bir Metin

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Hikâye Edici Bir Metin konusu içerisinde 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 77 ATA Yayıncılık içerisinde bulunan önemli ve kritik bir etkinliğin cevaplarını paylaşmış bulunuyoruz. 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 77 Cevapları ATA Yayıncılık konusu içerisinde de geçmekte olan bu metin ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Hikaye Edici Bir Metin

Soru: Kurtuluş Savaşı ile ilgili hikâye edici bir metin yazınız.

Metnimin Başlığı: Kurtuluş Savaşı

Metnimin Konusu: Kurtuluş Savaşı Zamanları

Metnimde Yer Alan Kişiler: Çakmakçı Sait, Ermeni-Fransız Askerler

Metnimde Olayların Geçtiği Mekân: Maraş

Serim Bölümünde Anlatacaklarım: Maraş’ın son hali.

Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım: Maraş’taki işgalcilerin yaptıkları.

Çözüm Bölümünde Anlatacaklarım: Maraş’tak işgalcilerin yaptıklarının bedelleri.

ÇAKMAKÇI SAİT ve İŞGALCİLER

Kurtuluş Savaşı yılları sırasında Kahramanmaraş henüz Kahraman unvanını almadan önceki yıllar… Bu zamanlarda şehri işgal eden Fransız-Ermeni askerler şehirde devriye atmaktaydı. Fransız-Ermeni Askerleri bu sırada sıklıkla Türk-Müslüman kadınlara sarkıntılık yaparak taciz girişimlerinde bulunmaktaydılar.

Günün birinde şehir içerisinde yayan devriye atmakta olan Fransız-Ermeni askerler sokakta kendi hallerinde yürüyen üç peçli kadına peç giydikleri için azarlamış ve yüzlerindeki peçleri çıkartmak istemişlerdir. Kadınlar ise bu peçleri çıkartmayarak direniş gösterdiler. Bu sırada Çakmakçı lakabıyla bilinen Sait, bu duruma şahit olmuş ve Fransız-Ermeni askerlerine silahsız bir şekilde yumruk atarak saldırmaya başlamıştır. Sait’i gören çevre halkı ise ona yardım etmek için askerlere saldırmışlardır.

Bu arbede sırasında Çakmakçı Sait vurularak öldürüldü. Çevre halk arbedeyi kısa bir süre durdurarak Sait’e şok olarak baktılar. Kısa bir sürenin ardından halktan bir kişi silahını çıkartıp askerlerden birini vurmuş ve arbede kaldığı yerden devam ettikten sonra o askerleri öldürmüşlerdir. Bu olaydan sonra Maraş’ta işgalcilere karşı bir direniş başlar. Direniş orduları kurulur ve planlı bir şekilde işgalci askerlere saldırılar düzenlenir. En sonunda Maraş tüm işgalci kuvvetlerden kurtulur.


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 77. Sayfa Cevapları Gizem Yayıncılık 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.