Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 15:21 - Zülal Güneş Yazdı

Maddelerin Elektriksel İletkenlik ve Yalıtkanlık Özelliklerinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Soru: Maddelerin Elektriksel İletkenlik ve Yalıtkanlık Özelliklerinin Kullanım Alanları Nelerdir?
Cevap: Maddelerin elektriksel iletkenlik ve yalıtkanlık özelliklerinin kullanım alanları prize taktığıumız  fişler, elektriği ileten bakır telleri sarmalayan kablolar plastikten yapılmaktadır. Bu sayede kabloları tutarken ve fişleri prize takarken elektrik akımına maruz kalmayız.

Maddenin İletkenlik ve Yalıtkanlık Özelliklerinin Kullanım Alanları

Maddelerin Elektriksel İletkenlik ve Yalıtkanlık Özelliklerinin Kullanım Alanları Nelerdir

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok teknolojik cihazın düzgün çalışabilmesi için elektrik iletkenliği olan maddeler kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda da başta insanların sağlığını korumak üzere elektriğin iletilmesini engelleyen yalıtkan maddelerin kullanımı olmaktadır.

Örneğin, birçok elektrik enerjisi ile çalışan cihazın çalışmasını sağlamak için elektrik iletkenliği bulunan bakır gibi maddelerden yapılmış kablolar kullanılmaktadır. Ancak bu cihazların elektrik enerjisi ile buluşmasını sağlayan fiş gibi bölümlerinde ise plastik gibi yalıtkan maddeler kullanılarak kişiler elektrik çarpması ihtimaline karşı korunmaktadır.

Aynı zamanda içerisinde elektrik iletkenliği bulunan bakır gibi maddelerden yapılmış kablolar bulunan kabloların dış kısmı elektriği iletmeyen maddeler ile kaplanmaktadır.

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 211. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.