Cevap Yaz
27 Nisan 2023, 10:17 - Zülal Güneş Yazdı

Marmara’da ahır hayvancılığı yapılırken Doğu Anadolu’da mera hayvancılığı yapılmasının sebepleri

Soru: Marmara’da ahır hayvancılığı yapılırken Doğu Anadolu’da mera hayvancılığı yapılmasının sebepleri
Cevap: Marmara bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesi, iklim ve coğrafi koşullar bakımından farklı özelliklere sahip bölgelerdir. Bu farklılıklar, her bölgenin tarım ve hayvancılık faaliyetleri için daha uygun olan farklı yöntemleri tercih etmesine neden olur.

Bölgelere Göre Hayvancılık Faaliyetlerinin Değişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Marmara’da ahır hayvancılığı yapılırken Doğu Anadolu’da mera hayvancılığı yapılmasının sebepleri

Marmara bölgesi, sıcak ve nemli bir iklime sahiptir ve bu koşullar ahır hayvancılığına uygun olduğu anlamına gelir. Bu bölgede hayvancılık faaliyetleri, kapalı alanlarda yapılan ve hayvanların beslenmesi, sulanması ve bakımı için gereken tüm koşulların sağlandığı ahırlarda gerçekleştirilir. Bölgedeki verimli topraklar da hayvancılık faaliyetleri için yeterli miktarda yem bitkisi yetiştirilmesine imkan tanır.

Doğu Anadolu bölgesi ise soğuk ve kurak bir iklime sahiptir ve bu koşullar mera hayvancılığına daha uygun olduğu anlamına gelir. Bölgedeki yüksek rakımlı yaylalar ve dağlık araziler, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların otlatılması için ideal alanlar sunar. Ayrıca bölgedeki doğal otlaklar ve çayırlıklar, hayvanların beslenmesi için yeterli miktarda ot sağlar.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 165. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.