Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 14:38 - Zülal Güneş Yazdı

Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir?

Soru: Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir?
Cevap: Monarşi yönetiminde devlet yönetimi halkın oyları ile değil genellikle babadan oğula geçer. Yasalar halk tarafından değil tek başına bir adam tarafından seçilir. Devlet  yönetiminde tek bir kişinin sözü geçer.

Monarşi Yönetimini Demokrasiden Ayıran unsurlar Nelerdir?

Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar nelerdir

Monarşi yönetiminde demokrasiye uygun olmayan unsurlar şunları içerebilir:

  • Monarşilerde hükümdarın genellikle tek başına veya ailesi tarafından belirlenmesi demokratik bir süreç değildir. Halkın seçme hakkı yoktur ve liderin kim olacağına karar verme yetkisi kraliyet ailesine aittir.
  • Monarşilerde halkın seçimlerle liderlerini belirleme hakkı yoktur. Yönetim genellikle hükümdarın keyfi kararlarına dayanır.
  • Monarşilerde halkın temsilcileri, hükümdarın yetkilerini kullanmazlar. Hükümdarın gücü, halkın temsilcilerinin olmadığı bir sistemde merkezileştirilir.
  • Monarşilerde yasama organının hükümdarın onayı olmadan yasa yapması veya hükümdarın kararlarını geçersiz kılması mümkün değildir. Yasama organı, hükümdarın kararlarını yürütmekle yükümlüdür.
  • Monarşilerde yargı organı, hükümdarın kontrolü altında olabilir. Hükümdarın kararlarına karşı çıkan yargıçlar görevden alınabilir veya cezalandırılabilir.
  • Monarşilerde ifade özgürlüğü, hükümdarın keyfi kararlarına tabidir. Hükümdarın hoşuna gitmeyen eleştiriler ve fikirler, cezalandırılabilir.

Bu nedenlerden dolayı monarşi yönetimi, demokratik değerler ve ilkelerle uyumlu değildir.

6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 194. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.