Cevap Yaz
15 Ağustos 2023, 16:26 - Zülal Güneş Yazdı

Mustafa Kemal Atatürk, neden millî ekonominin temelini ziraat (tarım) olarak görmektedir?

Soru: Mustafa Kemal Atatürk, neden millî ekonominin temelini ziraat (tarım) olarak görmektedir?
Cevap: Atatürk, millî ekonominin temelini tarım sektöründe görmekteydi ve bu konuda da birçok politika ve strateji geliştirmiştir

Atatürk’ün Tarıma Önem Vermesinin Nedeni Nedir?

Mustafa Kemal Atatürk, neden millî ekonominin temelini ziraat (tarım) olarak görmektedir

Atatürk, millî ekonominin temelini tarım sektöründe görmekteydi ve bu konuda da birçok politika ve strateji geliştirmiştir. Bunun nedenleri arasında şunlar sayılabilir:

  • Türkiye’nin coğrafi konumu ve iklimi, tarımsal üretim için uygun şartlar sunmaktadır. Atatürk, Türkiye’nin tarım ülkesi olduğunu ve bu alanda potansiyelin yüksek olduğunu düşünüyordu.
  • Tarım sektörü, Türkiye’de hala önemli bir istihdam kaynağıdır ve Atatürk, bu sektördeki gelişmelerin istihdama katkı sağlayacağını düşünmekteydi.
  • Tarım ürünleri, Türkiye’nin ihracatında önemli bir yer tutmaktadır ve Atatürk, bu alanda yapılan yatırımların dış ticaret açığını azaltacağına inanmaktaydı.
  • Atatürk, tarım sektöründeki gelişmenin bir diğer temel unsuru olarak, toprak reformunu öngörmüştü. Bu sayede, köylülerin daha verimli ve modern tarım teknikleri kullanmaları sağlanacaktı.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 147. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.
Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.