Cevap Yaz
14 Ağustos 2023, 14:33 - Zülal Güneş Yazdı

Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönleri

Soru: Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönleri
Cevap: Oligarşi yönetimi halk tarafından seçilen biri ile değil azınlıkların liderleri seçer. Oligarşi yönetiminde yönetici kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder ve toplumda eşitlik gözetmez.

Oligarşi Yönetimini Demokrasiden Ayıran Unsurlar Nelerdir?

Oligarşinin demokrasiye benzeyen ve demokrasiden ayrılan yönleri

Oligarşi, bir grup insanın veya sınıfın yönetimde güç sahibi olduğu bir yönetim biçimidir. Oligarşi ile demokrasi arasındaki farklılıklar şunlardır:

  • Demokrasilerde, halkın oy kullanarak liderlerini belirleme hakkı vardır. Oligarşilerde ise, güç sahibi olan azınlık liderler kendilerini seçerler.
  • Oligarşilerde, halkın temsilcileri hükümette yer almazlar. Yönetim, azınlık liderler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak kontrol edilir.
  • Demokrasilerde, yönetim gücü halkın seçtiği temsilciler arasında paylaşılır. Oligarşilerde ise, yönetim gücü azınlık liderler arasında yoğunlaşır ve diğer kişilere güç paylaşımı yapılmaz.
  • Demokrasilerde, herkesin eşit haklara sahip olduğu kabul edilir ve tüm vatandaşlar, hükümetin kararlarına katılmak için eşit fırsatlara sahiptirler. Oligarşilerde ise, güç sahibi olanlar kendi çıkarları doğrultusunda kararlar alırlar ve vatandaşların sesi ve fikirleri pek önemsenmez.
  • Demokrasilerde, halkın katılımı ve katılımcı demokrasiye önem verilir. Oligarşilerde ise, halkın katılımı pek önemsenmez ve genellikle güç sahibi olanlar kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederler.
6. Sınıf Sosyal Bilgileri Ders Kitabı 194. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.