Cevap Yaz
25 Aralık 2023, 22:30 - Zülal Güneş Yazdı

Orhan Gazi’nin İznik’i Alır Almaz Orada Medrese Kurması Neyin Göstergesidir?

Soru: Orhan Gazi’nin İznik’i Alır Almaz Orada Medrese Kurması Neyin Göstergesidir?
Cevap: Orhan Gazi’nin İznik’i alır almaz orada medrese kurması, Osmanlı Devleti’nin kuruluş döneminde Orhan Gazi’nin eğitime ve kültüre ne kadar önem verdiğini göstermektedir.

Orhan Gazi Fethinin Ardından İlk Olarak Medrese Kurması İle Neyi Göstermek İstemiştir?

Orhan Gazi’nin İznik’i Alır Almaz Orada Medrese Kurması Neyin Göstergesidir

Osmanlı Devleti’nin kuruluşu sırasında, Türk toplumları arasında okuma yazma oranı oldukça düşüktü ve bu durum eğitimli insanların azlığına sebep oluyordu.

Bu nedenle, Orhan Gazi İznik’i fethettiğinde burada bir medrese kurarak, eğitimli insanların yetişmesine ve böylece toplumun genel eğitim düzeyinin yükselmesine katkıda bulunmayı hedeflemiştir.

Orhan Gazi, İznik’i alır almaz burada medrese kurarak, hem dini hem de dünyevi konularda eğitim veren medreseler ile burada bulunan halkın hem dini hem de eğitim konusunda kendilerini geliştirebilmesini amaçlamıştır.

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 50. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 2023-2024 eğitim-öğretim yılı konusu içerisinde yer alan kritik sorulardan birini cevaplamış bulunuyoruz. Cevaplarla ilgili eksik veya hatalı kısımları bizlere yorumlardan yazarak bildirebilirsiniz.

Ders ve Çalışma kitabı cevapları aramalarınızda internet sitemizi daha üst sıralarda listelemek için aramalarınızın sonuna "forum sınıf" yazabilirsiniz.
Örnek Kullanım: 6. sınıf matematik öğün yayınları sayfa 40 forum sınıf

Linkedin'de Paylaş

Ξ Bir cevap yazın

Künye Gizlilik Politikası İletişim Hakkımızda Türkçe Ders Kitabı Cevapları

Sitede yer alan yazı, resim ve dosyaların tüm hakları saklıdır ve izinsiz paylaşılması kesinlikle yasaktır.